Rehber TV Yeni Yerinden Yayına Başladı

Rehber TV, bir haftalık aranın ardından yeni yerinden yayına başladı. Bayram Sohbetleri programında yeni yanın dönemini değerlendiren kanalın siyasi danışmanı Fikret Gültekin, Rehber TV’nin ümmetin televizyonu olduğuna vurgu yaparak, izleyicilerin öneri ve eleştirilerinin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.
2012-10-25  -  Yazdır

Rehber TV Yeni Yerinden Yayına Başladı

Kısa süre öncesine kadar “Çağrı” ismiyle izleyicilerin beğenisine mazhar olan Rehber TV, isim değişikliği sürprizinin ardından, büyük emekler verilerek hazır hale getirilen yeni yerinden ilk defa yayın yapmaya başladı.

Televizyonun yeni yayın dönemini değerlendiren Fikret Gültekin, “Bu televizyon kanalı bütün bir ümmetindir. Biz böyle görüyoruz. Bizim izleyicilerimizden 1. Talebimiz, kanalımızı izleyip kendini kanalın sahibi gören herkesin bir şekilde çaba sarf etmesidir. Şüphesiz sarf edilecek en küçük çaba programları takip etmek, yani izlemek.” olduğunu söyledi.

İzleyicilerin görmüş olduğu eksiklikleri, aksaklıkları hiç zaman kaybetmeden kendilerine bildirilmesinin 2. Talepleri olduğunu dile getiren Gültekin, “İsteyen kardeşimiz istediği eleştiriyi yapabilir. Fakat birazda içinde bulunduğumuz şartları göz önüne alarak, yapılan eleştirilere eğer onların istediği gibi bir yanıt verilmiyorsa, bunu hoşgörüyle karşılamaları gerekir.” dedi.

Değerlendirmelerine bir anekdotla devam eden Gültekin, televizyon ortamındaki çalışma şartlarını bilmeyen bir izleyicinin “… işte ne var bunda. Bir CD’yi alıp cihaza yerleştirmek çok mu zor” şeklindeki eleştirisini aktardı. “Bu kardeşimiz bilmediği bir konuda eleştiri yöneltmiş, biz bunu saygıyla karşılıyoruz ama bu işler öyle basit değil” diyen Gültekin, bu işlerin telif boyutunun olduğunu, alt yazı boyutunun olduğunu, altyazıyı montajlama boyutunun olduğunu ve en öenmlisi bu işleri yapacak teknik elaman ihtiyacı boyutunun olduğunu hatırlattı.

İzleyicilerin kanaldan büyük beklenti içerisinde olduğunu bildiklerini ifade eden Gültekin, en çok eleştiriyi “neden film ve dizi film” yayınlamadıkları konusunda aldıklarını belirtti. Yayın ilkleri gereği her film ve dizi filmi yayınlayamadıklarını ve izleyicilerin eleştirilerini kesmek adına, içinde Allah’ın kerih gördüğü hususları barındıran filmleri oynatamayacaklarını söyledi. Film konusunda çok seçici davrandıklarının altını çizen Gültekin, işin bir diğer boyutunun da maddi külfet olduğunu anımsattı. Türkçe seslendirmeli Hz Yusuf filminin almak istediklerini aktaran Gültekin, filmin her bölümü için 10 bin dolar talep edildiğini, toplamda 40 küsur bölüm olan filmin maliyetinin büyüklüğüne dikkat çekti.

İzleyicilerden zorlukları aşmak için anlayışla birlikte fiili ve kavli dua talep ettiklerini belirten Gültekin, herkesin üzerine düşen görevi yerine getirerek elini taşın altına koymasını istedi. Kanalın renklenmesinin bir bakıma izleyicinin talebine bağlı olduğunu söyleyen Gültekin, taleplerin İslami maslahat çerçevesinde değerlendirileceğinden kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini söyledi.

Konuşmasının bir bölümünü televizyon çalışanlarına ayırarak çalışanların yüklendiği misyona dikkat çeken Gültekin, yapılan işin ibadet niteliği taşıdığını, her ibadetin kendine göre zorlukları olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Düşünün ki, milyonları ilgilendiren bir ibadeti gerçekleştiriyorsunuz. Burada sarf edilen çaba bu ibadetle orantılı olması gerekir. Bu orantı fedakârlıkta da kendini göstermelidir. Demek ki hepimizin üzerine ayrı sorumluluklar düşüyor. Ben inanıyorum ki, hiçbir arkadaşımız aç kalmaktan, susuz kalmaktan şikayetçi değildir.  Aksine 7 gün değil, 70 gün de çalışsalar, şikayetçi olmayacaklardır. Çünkü onlar, büyük ibadetin büyük mükafatının olacağının şuurundalr. Aynı şekilde izleyicilerimizin de bu idrakle hareket etmesini bekliyoruz.”

Son bölümde reklam konusuna değinen Gültekin, reklamlarda kadınların bir obje olarak kullanılmasının karşısında olduklarını söyleyerek, reklam konusunda getirdikleri kıstaslarını bir dönem başka yayın kuruluşlarına aktardıklarında “bu kıstaslarla hiçbir reklam alamazsınız” denildiği halde, fazla reklam yayınladıkları için RTÜK’ten uyarı aldıkları bilgisini aktardı. İlkelere bağlı kalındığı takdirde halkın desteğini esirgemediğini söyleyen Gültekin, “Genelde şöyle bir algı oluşturulmuş. Reklamın içine kadın figürü olmaz ise, bir şekilde sesinden veya cinsiyetinden istifade etmezseniz reklam alamazsınız mantığıyla hareket ediliyor. Bu hiç de öyle değil. Biz inanıyoruz ki; reklam piyasasını elinde tutanların dışında, İslami hassasiyetleri göz önünde bulunduran birileri piyasaya çıkarsa yüz binlerce işverenden reklam alacaklardır.” dedi.

Fikret Gültekin ve programın diğer konuğu olan Mehmet Şenlik hoca izleyicilerin Bayramını tebrik etmesinin ardından Necat Özdemir’in sunduğu “Bayram Sohbetleri” programı sona erdi.

Hürseda Haber çalışanları olarak Rehber TV’nin yeni mekânının hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, çalışan ve yöneticilerine başarılar diliyoruz. Allah cc muvaffak etsin… 

(Hürseda Haber)