Meclis Camii’ndeki Camlarda Haç İşareti

Meclis koridorlarındaki masonik sembolleri dikkat cekerken, şimdi de Meclis kampusu içindeki yeni bir gizemi gün ışığına çıktı.
2010-01-07  -  Yazdır

Meclis Camii’ndeki Camlarda Haç İşareti

1985 yılında ibadete açılan ve ilginç mimarı tarzı ile dikkat çeken TBMM Camii'nin mihrabında bulunan cam inişlerdeki iki ilginç motif dikkatli bir şekilde bakanları şok ediyor. Çünkü iç içe geçmiş desenler arasında gizlenen semboller, aslında hristiyanların kutsal işareti olan 'Haç'. Hem de  iki tane olan bu haç işaretinin imam hatibin makamı olan mihrabın karşısında yer alması ise, ayrıca büyük bir önem taşıyor. Meclis ana binası ile A ve B bloktan oluşan halkla ilişkiler binalarının hemen arkasında yer alan TBMM Camii, ilginç mimarı tarzıyla da dikkat çekiyor. TBMM Başkanı Cahit Karakaş'ın talimatıyla Mimar Behruz Çinici tarafından projesi çizilen TBMM Camii, 1985 yılında ibadete açıldı.

Meclisin arka tarafında Dikmen yönünde bulunan tepenin içine adeta gömülü olarak yapılan Meclis camii, ana binanın silüetini bozmadan ve ondan daha yüksek olmayacak şekilde inşa edildi. Cami dışarıdan bakıldığı zaman akıllara Çinlilerin kat kat çatılı mimarı yapılarını anımsatıyor.

Caminin kıble duvarı tümüyle şeffaf camdan yapılmış. Cam duvarın arkasında ise, büyük bir fıskiyeli havuz ile çiçeklerle kaplı geniş bir duvar bulunuyor. İlginç mimari özelliklerden birisi, imam hatibin makamı olan mihrabın olduğu bölümün da tamamen camlardan oluşması. Ancak mihrabın üst bölümünde bulunan oval şeklindeki cam inişlerin üzerinde iç içe geçmiş desen ve motifler yer alıyor. İşte bu desenlere dikkatli bir şekilde bakanlar, orta bölümdeki en üst iki oval camdaki haç şeklindeki işaretlerini rahatça görebiliyor. Üst camdaki küçük, alt camdaki nispeten büyük olan haç işaretleri, gören herkesi hayrette bırakıyor. İç içe geçmiş çizgiler arasındaki bu haç çizimleri, ünlü siyasetçilerin, bürokratların ve Meclis çalışanlarının 5 vakit namaz kıldığı cami cemaatini tedirgin ediyor.

Tepeye gömülü bir şekilde inşa edilen TBMM Camii Mimarı Behruz Çinici'nin söylediğine göre, ilk mescit kabul edilen Hz. Peygamber'in evinin sadeliğinden esinlenilerek projelendirildi. Bu nedenle abartılı olmayan, yalın ve mütevazi bir mimariye sahip.

TBMM Camii'nin başka bir özelliği de, minaresinin bulunmaması. Caminin mimarı Çinici, Mimar Sinan'ın bütün şaheser niteliğindeki camilerinde bulunan kubbe ve minareye karşı çıkıyor. Mimara göre, minare Suriye çan kiliselerinden gelmiş ve İslam'a aykırı bir yapı. Bu nedenle TBMM Camii'nin bugün hala minaresi yok. Bu nedenle de ezan sesi, 50 metre ilerideki halkla ilişkiler binalarından bile duyulmuyor. Minare yerine ağaç öneren Çinici'ye göre,  minare her iki dünyayı birleştirici ulu bir ağaçla anlatılıyor.

Milli Gazete