Ana SayfaGüncel
2012-10-23 14:31
CHP'nin Hapishane Raporu

CHP'nin Hapishane Raporu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin önümüzdeki günlerde açıklayacağı ‘Hapishaneler Raporu’nun içeriğiyle ilgili bazı açıklamalar yaptı.
Paylaş | Facebook   | + Ο -
Yazdir

Hürriyet’e konuşan Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “2002’de hapishanelerdeki tutuklu sayısı 59 bin civarındaydı. Bu rakam şimdi 130 bine ulaşmış durumda. Büyük insan dramları yaşanıyor. Şanlıurfa’da Kadınlar Hapishanesi’nde 7-8 kişilik koğuşlarda 30-35 kadın kalıyor. Sular ancak 1-1,5 saat akıyor. Tek tuvalet var. Buna insani koşul demek mümkün değil. Pek çok hapishanede benzer manzaralar var. İnsanlar sırayla uyuyor. Çünkü koğuşta yer yok, yatak yok. Biri yatıyor ve o kalktıktan sonra diğeri yatıyor. Bu raporu hazırlarken CHP olarak hiç bir ayrım yapmadık. Hizbullah’tan, KCK veya PKK mahkumuna kadar herkesle konuştuk. Kader mahkumundan siyasi suçluya kadar herkese gittik. Geçmişte ülkü ocaklarında çalışmış olanlarla yüz yüze görüştük. İnsan insandır. İnsanın düşüncesini beğenmeyebilirsiniz. Onu suç işlediği için hapse atabilirsiniz, buna hiç bir itirazımız yok. Ama hapse attığınız insana insan gibi davranmak zorundasınız. Onun sorunlarıyla ilgilenmek, hastaysa doktora göndermek zorundasınız. Bunu yapmadığınız zaman devlet dediğimiz kurumun itibarını sarsmış olursunuz.”

Savaş çığırtkanlığı

CHP lideri, Ak Parti mensuplarının “3 saatte Şam’a gireriz” gibi yaklaşımlarla savaş çığırtkanlığı yaptıklarını belirterek şöyle konuştu: “Biz Şam’a hangi gerekçeyle gideceğiz? Eğer çok istiyorlarsa, kendi çocukları var. Önce onları bir askere göndersinler. Sayın Başbakan 2 oğlunu göndersin bakalım askere, bakanlar göndersinler bakalım askere. Bu ülkenin fakir fukarasının çocuğunu alacaklar savaş meydanlarına gönderecekler, onlar şehit olacak. Beyefendiler burada kahraman kesilecekler. Bunu kabul etmiyoruz. Kendi coğrafyamızda bütün komşularımızla barış içinde yaşamak istiyoruz. Biz elbette ki Suriye’ye demokrasi gelmeli diyoruz. Her yere gelmeli. Ama siz Suriye’de demokrasi yok, işte ben oraya savaş açacağım tezkere çıkardım, hangi Arap ülkesinde demokrasi var? Suudi Arabistan’da mı, Katar’da mı, Bahreyn’de mi var? Bu nedenle yapılan çok samimi değil. Ve şu anda Türkiye izlediği dış politikayla hem Avrupa’da hem Ortadoğu’da, hem Kafkaslar’da, hem de Balkanlar’da yalnızlaşan bir ülke konumuna geldi”.

Başbakan ayrımcılık yapıyor

CHP lideri, AB’nin ilerleme raporunda ‘Türkiye’de azınlıklara karşı hoşgörüsüzlük kültürü var’ şeklindeki ifadenin yerinde olduğunu belirterek, Başbakan’ın kendi yurttaşları arasında ‘ayrımcılık’ yaptığını kaydetti. “Bir insan ister Alevi olsun, ister sunni olsun, etnik kimliği ne olursa olsun ayrım yapılırsa o zaman siz ülkenizin demokrasisine ihanet ediyorsunuz demektir. O kadar ki Sayın Recep Tayyip Erdoğan okul bağlamında bile ayrımcılık yaptı. İmam Hatip okullarıyla diğer okulları karşı karşıya getirdi. İmam Hatip okulları da bizim okullarımız, oraya giden çocuklar da bizim çocuklarımız. Düz liseye, orta okula gidenler de bizim çocuklarımız. Veli ister oraya gönderir, ister buraya gönderir. Eğer siz ayrım yaparsanız, daha o çocuklar o yaşlarda birbirlerine mesafeli davranırlar. Sayın Başbakan’ın maalesef bu türlü söylemleri var. Bu nedenle Avrupa Birliği bunları yazıyor” dedi.

(Hürriyet)Yorum Ekle
Bu habere yorum ekleyen ilk siz olun…
Kategoriye Ait Diğer Haberler
Haber1
Havalimanında Bayram Yoğunluğu
Kurban Bayramı tatilinde yoğunluk sebebiyle havayolu şirketleri ek sefer düzenledi.
Haber1
MİT Görevlileri İçin Soruşturma Talebi
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, farklı kimlik bilgileriyle dinleme kararı aldıkları iddia edilen MİT görevlileri hakkında soruşturma başlatılması amacıyla Başbakanlık'tan izin istedi.
Haber1
Tekstilkent İçin Yakında İlk Kazma Vurulacak
Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Van'a gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Edremit TOKİ ve Tekstilkentin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu.
Haber1
MİNHAP'tan Bayram Mesajı
Marmara insani Hak ve Özgürlükler Platformu (MİNHAP) bayram mesajı yayımladı. Yayımlanan bayram mesajında tüm Müslümanların bayramı tebrik edilerek "Bu bayramın ümmetin vahdetine vesile olmasını rabbimizden dileriz" denildi.
Haber1
Sevinç ve Acıyı Bir Arada Yaşıyoruz
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bayram sevincinin. Suriyeli sığınmacılarla paylaşılmasını istedi, ''Terör fitnesinin de ortadan kalkması için dua edelim'' dedi.
Haber1
Kuran Kursu Öğrenciler' den Örnek Davranış
Mersin'in Tarsus ilçesinde Kırklarsırtı Fatih Camisi Kuran kursu öğrencileri aralarında para toplayarak, yoksul ve bedensel engelli olan iki arkadaşlarına kurbanlık koç hediye etti.
Haber1
TESÇAĞ'dan Bayram Mesajı
Tesettüre Çağrı Platformu(TESÇAĞ) yayımladığı bayram mesajı ile tüm Müslümanların bayramını kutlarken bayram nedeniyle bir dizi tavsiyelerde bulundu.
Haber1
Kınalı Koçlarla Yetim ve Öksüzlerin Bayram Sevinci
Seydişehir Kaymakamlığınca hayırsever vatandaşların desteği ile alınan 100 Koç, kurdelelerle süslenerek ve kına yakılarak yetim ve ihtiyaç sahibi ailelere teslim edildi.
Haber1
Kurban Satıcıları Fiyattan Yana Dertli
Türkiye'nin ve Mersin'in çeşitli il ve ilçelerinden satmak için hayvanlarını Mersin şehir merkezine getiren hayvan sahipleri, fiyatların geçen sene ile aynı olmasından dolayı dertli.
Haber1
Tutuklanan 60 Kişi Serbest Bırakıldı
Kuveyt'te geçtiğimiz hafta hükümeti protesto etmek amacıyla gösteri yaptıkları için tutuklanan 60 kişi serbest bırakıldı
Haber1
Trafik Kazası: 3 Ölü, 6 Yaralı
Mersin'in Tarsus ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 3 kişi öldü, 6 kişi de yaralandı.
Haber1
Mustazaflar Cemiyeti'nden Kurban Bayramı Mesajı
Mustazaflar Cemiyeti Genel Merkezi, tüm dünya Müslümanlarının zulüm ve esaretten kurtulduğu, dünya Mustazaflarının haklarına kavuştuğu ve mazlumların zulümden kurtulduğu bayramlar temennisi ile tüm Müslümanların Kurban Bayramı tebrik edildi.
Haber1
Mahkeme Başkanı: Tolon'dan Ne Bekliyordunuz?
Ergenekon Davası'nda bugün, sanıklardan emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un savunma tanığı olarak gösterdiği Adli Tıp Uzmanı Prof.Dr.Sevil Atasoy dinlendi...
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
Haber1
Manisa'da Kurban Satış ve Kesim Yerleri Belirlendi
Manisa Belediyesi yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kentte kurban kesilecek ve satılacak yerleri belirledi.
Haber1
CHP'nin Hapishane Raporu
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin önümüzdeki günlerde açıklayacağı ‘Hapishaneler Raporu’nun içeriğiyle ilgili bazı açıklamalar yaptı.
Haber1
Polisten İğrenç Teklif!
Türkiye tarihinde kara bir leke olarak duran 90'lı yılların uygulamaları Adana'nın ardından Konya'da cereyan ediyor. Konya'da bin bir kılığa girerek İslami STK'ların müdavimlerine yanaşan üç polis, Muhbirlik teklifinde bulunarak komplolar peşinde oldukları ortaya çıktı.
Haber1
Koman'a Hizbullah Cemaati Soruldu
Ergenekon davasında savunma tanığı olarak dinlenen eski Jandarma Genel Komutanı ve eski MİT'çi Teoman Koman, "Hizbullah örgütünün MİT tarafından kurulduğu iddiası doğru mu?" sorusuna bakın ne cevap verdi.
Haber1
Sel Suları Kırklareli'de Can Aldı
Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesinde etkili olan yağmur nedeniyle meydana gelen selde 3 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda ev ve işyeri sular altında kaldı.
Haber1
Başbakan Erdoğan'ın Kur'an Okuyuşuna Tam Not
Mısırlı 'kurra' hafızlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kur'an-ı Kerim okuyuşuna tam not verdi.
Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2018   Tüm Hakları Saklıdır.