Ana SayfaGüncel
2012-10-23 10:22
Engin Alan Tutuklandı

Engin Alan Tutuklandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında ifade veren ve nöbetçi hakimlikçe serbest bırakılan MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, savcıların itirazının ardından 28 Şubat Soruşturması'nda da tutuklandı.
Paylaş | Facebook   | + Ο -
Yazdir

''Balyoz Planı Davası''nda tutuklu bulunan Alan, sabah saatlerinde, jandarma eşliğinde Ankara Adalet Sarayı'na getirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması'nda, ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni cebren devirmek, hükümetin görevlerini kısmen veya tamamen engellemek, engellemeye teşebbüs etmek, darbeye teşebbüs etmek'' suçlamaları yöneltilen Alan, TMK'nın 10. Maddesiyle görevli Hakim Nihal Uslu tarafından sorgulandı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin duruşma salonundaki sorguya Alan'ın avukatı Yakup Akyüz de katıldı.Eylül 1996 ile Ağustos 2000 arasında Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı yaptığını ifade eden Alan, atılı suçlamalara ilişkin dönemde, sınır ötesinde, Kuzey Irak'ta PKK terör örgütüyle macadele ettiğini anlattı.

''Batı Çalışma Grubu'na dair hiçbir çalışmadan haberdar olmadığını'' kaydeden Alan, suçlamaları reddetti.

Alan'ın avukatı Akyüz de ''müvekkilinin askeri dehası ve vatanseverliğiyle örnek bir isim olduğunu'' ifade ederek, ''Engin Alan, Türkiye'de ve dünyada sembol isimdir. Böylesine yararlı işler yapmış insanların hakim huzuruna çıkartılıp, sanık statüsüne sokulması bir kayıptır'' dedi.

Akyüz, suçlamaları kabul etmediklerini sözlerine ekledi.

TCK 312. maddeden tutuklandı

Hakim Uslu, ifadenin alınmasının ardından Alan'ın, ''üzerine atılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni cebren devirmek, hükümetin görevlerini kısmen veya tamamen engellemek, engellemeye teşebbüs etmek, darbeye teşebbüs etmek'' suçlamalarından tutuklanmasına karar verildiğini açıkladı.

Tutuklama kararının gerekçesinde, Alan'ın, 5237 sayılı TCK'nın 312. maddesi, mülga 765 sayılı TCK'nın 147. maddesinde belirtilen eylemleri işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösterir olguların bulunması, sevk maddesinde belirtilen eylemler için öngörülen cezaların alt ve üst sınırları, adli kontrol kararının yetersiz kalacağı ve eylemlerin TCK'nın 100/3 (a) maddesinde sayılan katalog suçlardan olmasının dikkate alındığı kaydedildi.

Alan'ın, 7 gün içinde karara itiraz edebileceği de tutanakta yer aldı.

28 Şubat Soruşturması'nı yürüten savcılar, soruşturma kapsamında ifadesini aldıktan sonra tutuklama talebiyle sevk ettikleri Alan'ın nöbetçi hakimlik tarafından serbest bırakılmasına itirazda bulunmuştu.

İtirazı, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce karara bağlayan mahkeme, ''atılı suçun niteliğini'' dikkate alarak, Alan hakkında ''yakalama kararı'' çıkartmıştı.

MHP'den milletvekili seçilen emekli Korgeneral Alan, halen Balyoz Planı Davası'nın tutuklu sanıkları arasında bulunuyor.

"Yassıada mahkemelerini geçti''

Engin Alan'a destek için eşi Emine Nevin Alan ve bazı MHP'li milletvekilleri de Ankara Adalet Sarayı'na geldi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri yaptığı açıklamada, Alan ile görüştüğünü, moralinin iyi olduğunu söyledi.

Engin Alan'ın kendisine Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nu sorduğunu ve ''Umarım geri dönüşü imkansız kararlar alınmaz'' dediğini ifade eden Yeniçeri, ''Alan ile zor görüştüm. Olağanüstü bir güvenlik var. Burası Yassıada mahkemelerini geçti'' değerlendirmesinde bulundu. (AA)
Yorum Ekle
Bu habere yorum ekleyen ilk siz olun…
Kategoriye Ait Diğer Haberler
Haber1
Havalimanında Bayram Yoğunluğu
Kurban Bayramı tatilinde yoğunluk sebebiyle havayolu şirketleri ek sefer düzenledi.
Haber1
MİT Görevlileri İçin Soruşturma Talebi
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, farklı kimlik bilgileriyle dinleme kararı aldıkları iddia edilen MİT görevlileri hakkında soruşturma başlatılması amacıyla Başbakanlık'tan izin istedi.
Haber1
Tekstilkent İçin Yakında İlk Kazma Vurulacak
Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Van'a gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Edremit TOKİ ve Tekstilkentin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu.
Haber1
MİNHAP'tan Bayram Mesajı
Marmara insani Hak ve Özgürlükler Platformu (MİNHAP) bayram mesajı yayımladı. Yayımlanan bayram mesajında tüm Müslümanların bayramı tebrik edilerek "Bu bayramın ümmetin vahdetine vesile olmasını rabbimizden dileriz" denildi.
Haber1
Sevinç ve Acıyı Bir Arada Yaşıyoruz
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bayram sevincinin. Suriyeli sığınmacılarla paylaşılmasını istedi, ''Terör fitnesinin de ortadan kalkması için dua edelim'' dedi.
Haber1
Kuran Kursu Öğrenciler' den Örnek Davranış
Mersin'in Tarsus ilçesinde Kırklarsırtı Fatih Camisi Kuran kursu öğrencileri aralarında para toplayarak, yoksul ve bedensel engelli olan iki arkadaşlarına kurbanlık koç hediye etti.
Haber1
TESÇAĞ'dan Bayram Mesajı
Tesettüre Çağrı Platformu(TESÇAĞ) yayımladığı bayram mesajı ile tüm Müslümanların bayramını kutlarken bayram nedeniyle bir dizi tavsiyelerde bulundu.
Haber1
Kınalı Koçlarla Yetim ve Öksüzlerin Bayram Sevinci
Seydişehir Kaymakamlığınca hayırsever vatandaşların desteği ile alınan 100 Koç, kurdelelerle süslenerek ve kına yakılarak yetim ve ihtiyaç sahibi ailelere teslim edildi.
Haber1
Kurban Satıcıları Fiyattan Yana Dertli
Türkiye'nin ve Mersin'in çeşitli il ve ilçelerinden satmak için hayvanlarını Mersin şehir merkezine getiren hayvan sahipleri, fiyatların geçen sene ile aynı olmasından dolayı dertli.
Haber1
Tutuklanan 60 Kişi Serbest Bırakıldı
Kuveyt'te geçtiğimiz hafta hükümeti protesto etmek amacıyla gösteri yaptıkları için tutuklanan 60 kişi serbest bırakıldı
Haber1
Trafik Kazası: 3 Ölü, 6 Yaralı
Mersin'in Tarsus ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 3 kişi öldü, 6 kişi de yaralandı.
Haber1
Mustazaflar Cemiyeti'nden Kurban Bayramı Mesajı
Mustazaflar Cemiyeti Genel Merkezi, tüm dünya Müslümanlarının zulüm ve esaretten kurtulduğu, dünya Mustazaflarının haklarına kavuştuğu ve mazlumların zulümden kurtulduğu bayramlar temennisi ile tüm Müslümanların Kurban Bayramı tebrik edildi.
Haber1
Mahkeme Başkanı: Tolon'dan Ne Bekliyordunuz?
Ergenekon Davası'nda bugün, sanıklardan emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un savunma tanığı olarak gösterdiği Adli Tıp Uzmanı Prof.Dr.Sevil Atasoy dinlendi...
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
Haber1
Manisa'da Kurban Satış ve Kesim Yerleri Belirlendi
Manisa Belediyesi yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kentte kurban kesilecek ve satılacak yerleri belirledi.
Haber1
CHP'nin Hapishane Raporu
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin önümüzdeki günlerde açıklayacağı ‘Hapishaneler Raporu’nun içeriğiyle ilgili bazı açıklamalar yaptı.
Haber1
Polisten İğrenç Teklif!
Türkiye tarihinde kara bir leke olarak duran 90'lı yılların uygulamaları Adana'nın ardından Konya'da cereyan ediyor. Konya'da bin bir kılığa girerek İslami STK'ların müdavimlerine yanaşan üç polis, Muhbirlik teklifinde bulunarak komplolar peşinde oldukları ortaya çıktı.
Haber1
Koman'a Hizbullah Cemaati Soruldu
Ergenekon davasında savunma tanığı olarak dinlenen eski Jandarma Genel Komutanı ve eski MİT'çi Teoman Koman, "Hizbullah örgütünün MİT tarafından kurulduğu iddiası doğru mu?" sorusuna bakın ne cevap verdi.
Haber1
Sel Suları Kırklareli'de Can Aldı
Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesinde etkili olan yağmur nedeniyle meydana gelen selde 3 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda ev ve işyeri sular altında kaldı.
Haber1
Başbakan Erdoğan'ın Kur'an Okuyuşuna Tam Not
Mısırlı 'kurra' hafızlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kur'an-ı Kerim okuyuşuna tam not verdi.
Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2018   Tüm Hakları Saklıdır.