Ana SayfaGüncel
2012-10-22 15:52
Diyanet'in Kimsesiz Çocuklara Dini Eğitim Hizmeti

Diyanet'in Kimsesiz Çocuklara Dini Eğitim Hizmeti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kimsesiz çocuklara Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilecek din eğitimi konusunda, "Onların anne ve babası biziz."
Paylaş | Facebook   | + Ο -
Yazdir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kimsesiz çocuklara Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilecek din eğitimi konusunda, "Onların anne ve babası biziz. Ahlaki ve etik değerleri öğretmek bizim görevimiz" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Şahin, TEPAV'ın düzenlediği Kadın Girişimciliği Sempozyumu'ndan ayrılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Diyanet İşleri Başkanlığı ile Bakanlığın işbirliği kapsamında kimsesiz çocuklara dini eğitim verileceği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Bakan Şahin, bu projenin yeni bir proje olmadığını, yıllardır bunu yaptıklarını, projeyi geçen yıl daha da güçlendirdiklerini ifade etti. Şahin, "Çocuklarımızı her yönden yetiştirmek istiyoruz. Bir taraftan fiziki ihtiyaçlarını gidermek, diğer yandan akademik başarılarını güçlendirmek istiyoruz. Bir taraftan da değerler eğitimi vermek istiyoruz. Dini ve manevi değerlere uygun yetişen çocuklarımızın vatana, millete faydalı çocuklar olarak yetiştirilmesini çok önemsiyoruz. Bunlar bir bütün. Bir anne ve babanın verdiği eğitimi vermediğiniz zaman bir şeyler eksik kalıyor. Çünkü onların anne ve babası biziz. Ahlaki ve etik değerleri öğretmek bizim görevimiz. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda bu konuda bir alt yapı var. Bu işbirliği çerçevesi içerisinde nasıl matematiği, coğrafyayı öğreniyorsa, milli ve manevi değerlerinin getirdiği eğitim almaları onların ihtiyacı. Bu yapılan protokol onların ihtiyacını gidermek için yapılıyor. Yıllardır yapılıyor, yeni bir şey değil" diye konuştu.

Bu eğitimin ne kadar sıklıkla verildiğine ilişkin soru üzerine Bakan Şahin şunları söyledi:

"Müftülüklerle birlikte çalışılıyor. O konuda eğitimin almış hocalardan oradaki il müdürlüklerimizle beraber boş kaldıklarında ihtiyaçları olan değerler eğitimini veriyorlar. Bundan dolayı çocuklarımızın özgüveni daha yüksek, daha mutlu çocuklar olmasını önemsiyoruz. Çünkü anne, babanın ailenin verdiği eğitimden yoksun kalmaması için bu tür destek mekanizmalarını önemsiyoruz."

Şanlıurfa'da amcasının oğlu ile evlendirilmek istenen bir kız çocuğunun okumak istediğine ilişkin talebinin anımsatılması üzerine Şahin, "Okumak isteyen çocuklarımızın evlendirilmek istenmesine kesinlikle karşıyım. Bunun için de biz devlet olarak valilikle, il müdürümüz ile birebir takipçisiyiz. Okumak isteyen herkes okuyacak. 18 yaşından sonra üniversite eğitimini aldıktan sonra birey olduktan zaten o koşullar içerisinde kendi talebi ile yapacaktır. Daha çocuk yaştaki bu çocukların 'Babam istiyor amcamın oğluyla evleneceğim' şeklindeki bir bakış açısını kesinlik kabul etmiyoruz. Bu olay gibi bütün olayları takip ediyoruz. Bu aileyi takip edeceğim. Gerekirse anne ve baba ile görüşeceğim. Bütün eğitim aşamalarını bitirdikten sonra yine amcasının oğluyla evlenmek istiyorsa bu onun takdiridir. Öncelikle eğitimin tamamlamasını ve ekonomik olarak güçlendikten sonra kiminle evlenmek istiyorsa kararını kendinin vermesini önemsiyoruz. Bu aşamaların da birebir takipçisini olacağız" dedi.

Yapılan çalışmalara rağmen kadın cinayetlerinin neden engellenemediğine ilişkin soru üzerine Şahin, şunları söyledi:

"Bu iş akşamdan sabaha bitecek bir iş değil. Bu uzun soluklu mücadele ve seferberlik. Ben her zaman söylüyorum, Bir bakanlığın yapacağı şey değil. Toplumun bir zihinsel dönüşümüyle kurumların işbirliği ile yapılacak bir mesele. Biz o yüzden her geçen gün ilgili kurumlarla işbirliğimizi güçlendiriyoruz. Bize düşen görevi birebiri takipçisi oluyoruz. Ama şu bir gerçekçi açık bir toplum, ileri bir demokrasi baktığımız zaman kadın hakları, kadının sorunların çözülmesi her geçen gün güçleniyor. Daha önce kapalı bir toplumda yok sayılan sorunlar bugün görülüyor, takip ediliyor, bunun mücadelesi veriliyor, olmaması için gerekli tedbirler alınıyor. Bizde bu mücadelede sonuna kadar ilgili kurumlarla mücadele yapmaya devam edeceğiz."

Bu konuda yeni bir yasa çıkarılıp çıkarılmayacağına ilişkin soru üzerine Şahin, "Yasaların hepsini çıkarttık. Uygulamada artık" yanıtını verdi.

Kadına şiddeti önlemeye yönelik panik butonunun şimdiye kadar kaç kişiye verildiğine ilişkin soru üzerine Şahin, yeni bir uygulama olduğunu ve buna aile mahkemelerinin karar vereceğini söyledi. Şahin, "Orada da yanlış bir anlaşılma oluyor, herkes buton alacak diye. Bunu yeniden söylüyorum. Aile mahkemesi hakimi vakayı inceleyip evden uzaklaşma ihtiyacı varsa, uzaklaştırma verecekse evden uzaklaştırdığı vakaya butonu verecek. İzleme merkezimizde her vakanın takipçisi olacak" diye konuştu. (İHA)
Yorum Ekle
Bu habere yorum ekleyen ilk siz olun…
Kategoriye Ait Diğer Haberler
Haber1
Havalimanında Bayram Yoğunluğu
Kurban Bayramı tatilinde yoğunluk sebebiyle havayolu şirketleri ek sefer düzenledi.
Haber1
MİT Görevlileri İçin Soruşturma Talebi
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, farklı kimlik bilgileriyle dinleme kararı aldıkları iddia edilen MİT görevlileri hakkında soruşturma başlatılması amacıyla Başbakanlık'tan izin istedi.
Haber1
Tekstilkent İçin Yakında İlk Kazma Vurulacak
Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Van'a gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Edremit TOKİ ve Tekstilkentin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu.
Haber1
MİNHAP'tan Bayram Mesajı
Marmara insani Hak ve Özgürlükler Platformu (MİNHAP) bayram mesajı yayımladı. Yayımlanan bayram mesajında tüm Müslümanların bayramı tebrik edilerek "Bu bayramın ümmetin vahdetine vesile olmasını rabbimizden dileriz" denildi.
Haber1
Sevinç ve Acıyı Bir Arada Yaşıyoruz
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bayram sevincinin. Suriyeli sığınmacılarla paylaşılmasını istedi, ''Terör fitnesinin de ortadan kalkması için dua edelim'' dedi.
Haber1
Kuran Kursu Öğrenciler' den Örnek Davranış
Mersin'in Tarsus ilçesinde Kırklarsırtı Fatih Camisi Kuran kursu öğrencileri aralarında para toplayarak, yoksul ve bedensel engelli olan iki arkadaşlarına kurbanlık koç hediye etti.
Haber1
TESÇAĞ'dan Bayram Mesajı
Tesettüre Çağrı Platformu(TESÇAĞ) yayımladığı bayram mesajı ile tüm Müslümanların bayramını kutlarken bayram nedeniyle bir dizi tavsiyelerde bulundu.
Haber1
Kınalı Koçlarla Yetim ve Öksüzlerin Bayram Sevinci
Seydişehir Kaymakamlığınca hayırsever vatandaşların desteği ile alınan 100 Koç, kurdelelerle süslenerek ve kına yakılarak yetim ve ihtiyaç sahibi ailelere teslim edildi.
Haber1
Kurban Satıcıları Fiyattan Yana Dertli
Türkiye'nin ve Mersin'in çeşitli il ve ilçelerinden satmak için hayvanlarını Mersin şehir merkezine getiren hayvan sahipleri, fiyatların geçen sene ile aynı olmasından dolayı dertli.
Haber1
Tutuklanan 60 Kişi Serbest Bırakıldı
Kuveyt'te geçtiğimiz hafta hükümeti protesto etmek amacıyla gösteri yaptıkları için tutuklanan 60 kişi serbest bırakıldı
Haber1
Trafik Kazası: 3 Ölü, 6 Yaralı
Mersin'in Tarsus ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 3 kişi öldü, 6 kişi de yaralandı.
Haber1
Mustazaflar Cemiyeti'nden Kurban Bayramı Mesajı
Mustazaflar Cemiyeti Genel Merkezi, tüm dünya Müslümanlarının zulüm ve esaretten kurtulduğu, dünya Mustazaflarının haklarına kavuştuğu ve mazlumların zulümden kurtulduğu bayramlar temennisi ile tüm Müslümanların Kurban Bayramı tebrik edildi.
Haber1
Mahkeme Başkanı: Tolon'dan Ne Bekliyordunuz?
Ergenekon Davası'nda bugün, sanıklardan emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un savunma tanığı olarak gösterdiği Adli Tıp Uzmanı Prof.Dr.Sevil Atasoy dinlendi...
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
Haber1
Manisa'da Kurban Satış ve Kesim Yerleri Belirlendi
Manisa Belediyesi yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kentte kurban kesilecek ve satılacak yerleri belirledi.
Haber1
CHP'nin Hapishane Raporu
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin önümüzdeki günlerde açıklayacağı ‘Hapishaneler Raporu’nun içeriğiyle ilgili bazı açıklamalar yaptı.
Haber1
Polisten İğrenç Teklif!
Türkiye tarihinde kara bir leke olarak duran 90'lı yılların uygulamaları Adana'nın ardından Konya'da cereyan ediyor. Konya'da bin bir kılığa girerek İslami STK'ların müdavimlerine yanaşan üç polis, Muhbirlik teklifinde bulunarak komplolar peşinde oldukları ortaya çıktı.
Haber1
Koman'a Hizbullah Cemaati Soruldu
Ergenekon davasında savunma tanığı olarak dinlenen eski Jandarma Genel Komutanı ve eski MİT'çi Teoman Koman, "Hizbullah örgütünün MİT tarafından kurulduğu iddiası doğru mu?" sorusuna bakın ne cevap verdi.
Haber1
Sel Suları Kırklareli'de Can Aldı
Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesinde etkili olan yağmur nedeniyle meydana gelen selde 3 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda ev ve işyeri sular altında kaldı.
Haber1
Başbakan Erdoğan'ın Kur'an Okuyuşuna Tam Not
Mısırlı 'kurra' hafızlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kur'an-ı Kerim okuyuşuna tam not verdi.
Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2018   Tüm Hakları Saklıdır.