Ana SayfaYaşam-Sağlık
2010-03-27 17:32
Başlık Parası Helal mı, Haram mı?

Başlık Parası Helal mı, Haram mı?

Başlık parası toplumda kanayan bir yara olarak hâlâ duruyor.
Paylaş | Facebook   | + Ο -
Yazdir

Para karşılığı yapılan evlilikler hiçbir görüş hakkı tanınmayan kızları mağdur ediyor. Başlık parasının ve para karşılığı evlendirilmenin İslam’da yeri olmadığını belirten şanlıurfa’nın kanaat önderlerinden şeyh İzzettin Aksan, bu tür evliliklerin gencecik kızları mağdur ettiğini söyledi. Bu uygulamanın dini olarak haram olduğunu dile getiren şeyh Aksan, kızların rızası olmadan evlendirilmelerinin hem İslami açıdan hem de sosyal açıdan topluma zarar verdiğini ifade etti. Genç bir kız evlendirilirken kendisine denk biriyle evlendirilmesinin daha uygun olduğunu kaydeden şeyh Aksan, şeriatın da bunu emrettiğini vurguladı.

BAŞLIK PARASI HARAMDIR
Şeyh Aksan, “Maalesef, bölgemizde yaygındır. Kız verme karşılığında kızın babasına yüklü miktarda para yani başlık parası verilip kızın, kocaya zoraki verilmesi doğru değildir. Anne ve babalar, kızlarını evlendirirken mutlaka onların rızasını almalı ve dengine vermelidir. Bu da şeriatın istediği bir şeydir. Eğer kızın rızası varsa o zaman yaşlı birine verilebilir. Unutulmamalıdır ki başlık parası haramdır” diye konuştu.

KIZLAR MAĞDUR OLUYOR
Genç kızların kendilerinden yaşça büyük kişilerle evlenmesi durumunda mağdur olduklarının altını çizen şeyh Aksan, “Bir kız ailesinin zorlamasıyla yani para karşılığında yaşlı birisiyle evlendiriliyor. Bu yaşlı adam bir süre sonra ölüyor. Bu da o genç kızın mağdur olmasına sebep oluyor” dedi.

KIZLARINIZI DENK KİŞİLERLE EVLENDİRİN
En güzel evlilik şeklinin genç kızın isteği dâhilinde dengi biriyle evlendirilmesi olduğunun vurgulayan Aksan, böyle bir evliliğin ştne ve fesadı da önleyeceğini belirtti. Aksan, “İnsan evleneceği kişiyle denk olmalıdır. Yoksa sonradan çıkan anlaşmazlıklar herkesin huzurunu kaçırıyor” dedi.

16 YAŞINDA AMA 70'LİK DEDE İLE  EVLENDİRİLDİ
Para karşılığı evlilikler, ne yazık ki hâlâ çok yaygın. Yapılan bir araştırmaya göre son iki yılda para karşılığı yapılan evlilikler binden fazla. Bu yolla evlendirilenlerden biri olan ve isminin yayınlanmasını istemeyen Urfalı A.K, 16 yaşındayken kendisinden 54 yaş büyük birisiyle evlendirilmiş. Yüklü para karşılığında evlendirildiğini anlatan A.K, evlendikten birkaç yıl sonra eşinin yatalak olduğunu, bundan dolayı eşine baktığını, sırtında taşıdığını ve bütün ihtiyaçlarını gördüğünü söyledi. Birkaç yıl içinde eşinin öldüğünü belirten A.K eşi zengin olduğu için mirasçılarının arttığını ve kendisine hiçbir şey verilmediğini dile getirdi.

KOCASI ÖLÜNCE İKİNCİ KEZ EVLENDİRİLDİ
Daha sonra kocasının yeğeniyle nikâhlandığını ifade eden A.K başından geçenleri şöyle anlattı:  “Eşim öldükten sonra aile büyükleri toplanıp beni kocamın yeğenine yani, eşimin abisinin oğluna nikâhladılar. Ailem de ikinci başlık parasını da alıp kenara çekildi. Ben istiyor muyum, istemiyor muyum soran olmadı. Her şey benim dışımda gelişiyordu. Fakat kocamın yeğeni de evli ve benim yaşımda çocukları vardı. Onun eski karısı beni dövüp babamın evine gönderdi. Ailem beni tekrar geri gönderdi. şu an bir köyde yaşıyorum ve yeni kocam ayda bir hafta yanımda kalıp diğer günlerde kumamın yanında kalıyor. Sürekli ezildim, itildim, kakıldım, hor görüldüm. Tek suçum dedem yaşında bir adamla zoraki evlendirilmemdi”

Rızasız evlendirilen kızlar büyük sıkıntılar çekiyormollaaliarslan
Para karşılığı yapılan evliliklerin yüzde yetmişinin hep hüsranla bitiğini vurgulayan Muş'un tanınmış âlimlerinden Molla Ali Arslan, para karşılığı evlenen kızların büyük acı ve sıkıntı çektiklerini belirtti. Birebir şahit olduğu olayların olduğunu dile getiren Arslan, bu tip evlilikler geçiren kızlarla konuşulduğunda bir dokunup bin ah işitildiğini kaydetti. Bölgede meydana gelen bir çok intihar vakasının bu tür evliliklerden kaynaklandığını ifade eden Arslan, para karşılığı yapılan evliliklerin sebeplerini şöyle anlattı: “Ailelerde İslami örf ve adetler olsaydı bu tür olaylar yaşanmaz ve kızlar mağdur edilmezdi. Para karşılığı kızların başkalarıyla evlendirilmesinin bir sebebi toplumdaki İslami kural ve kaidelerin yeterince uygulanmamasıdır. İkinci bir sebep ise bölge halkının fakir olmasıdır. Ekonomik açıdan maddi durumu iyi olmayan aileler para karşılığı kızlarını başkalarıyla evlendirmektedirler.”

(Doğru Haber Gazetesi)Yorum Ekle
ismail
mücahit
2011-01-12
urfanın ihlas ve vefa abidesi şeyh izzettine sevgilerle.tanıştıran rabbimize hamd olsun.derya akıyor suyundan içmek lazım.
ahmet
baş belası
2010-03-28
ALLAH başlık parası isteyenin belasını versin...!!!

Amin...
İsmail Kasımoğlu
Molla Ali Hocam'a selam ve hürmetlerimi iletirim...
2010-03-27
Öncelikle çok değerli ve muhterem Molla Ali hocama selam ve saygılarımı derin duygularimla iletiyor, islami hizmetteki çalışmalarının devamını tüm içtenliğimle diliyorum.

Bölgenin önemli konularından birine yapmış olduğu temas ve özellikle kızların başlık parası adı altında verilmesi toplumsal dokunun ilk hücresi olan aile kurumunun, toplumun saglıklı örgüsüne vurulan en büyük darbedir.

Zira evliliğin devami ve sürekliliği, kişilerin karşılıklı rızayeti, kalbi muhabbetleri ve güvenleriyle oluşan sadakat ortamında huzurlu bir yuvanın sıcaklığıdır.

Bunun aksine, yani islamin öngördüğü bu rızayetin dışında, islamla alakası olmayan örflerin gölgesinde yapılan evlilikler, günesin yüzü görülmemekte ve huzuru bulamamaktadırlar.

Umarım hocam; bu iki kelamla bizleri hatırlar ve dualarında bizleri mahrum etmez.

Değerli hocamın ellerinden öper, saygı ve hürmetlerimi iletirim...
Hocam, Deste şıma dert ne kone...
Kategoriye Ait Diğer Haberler
Haber1
Bayram'da Beslenmeye Dikkat
Kurban bayramında sağlığımı korumak istiyorum diyorsanız uygun besin seçimi, bayram sofrasının doğru şekilde kurulması, tatlı tüketimi, gıda güvenliği, etlerin saklanması, hazırlanması ve doğru pişirme yöntemleri hakkındaki önerilere kulak vermelisiniz.
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Arefe Gününde Mezarlıklara Ziyaretçi Akını
Kurban Bayramı öncesi olan Arefe gününde Batman'daki mezarlıklar, yakınlarını kaybetmiş vatandaşlarla doldu taştı.
Haber1
Gaziantep Umut-Der Suriyeli Ailelere Bayram Yardımı
Gaziantep Umut-Der, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Gaziantep'e gelen Suriyeli ailelere bayram öncesi gıda, giyim, ayakkabı ve ev eşyası yardımında bulundu.
Haber1
Cizre'de Bayram Telaşı
Şırnak'ın Cizre ilçesinde kurban Bayramı alışverişindeki yoğunluk, "iğne atsan yere düşmez" dedirtti.
Haber1
Bayramda Otobüsler Ücretsiz
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Kurban Bayramı tatili boyunca Mersin Büyükşehir Belediyesine ait otobüslerin ücretsiz yolcu taşıyacağını belirtti.
Haber1
Mersin'de Vanlı Depremzedeler İçin Mevlit Verildi
Van depreminde hayatını kaybedenler için Mersin Hz. Mikdad Camii'n de mevlit verildi.
Haber1
Kurbanlık Dananın Sırtında Allah Yazısı
Bozkurt ilçesinde pazardan satın alınan kurbanlık dananın sırtının iki tarafında, Arapça Allah yazdığını cami imam hatibi farketti.
Haber1
Kurbanlarını Tanzanyalılarla Paylaşacaklar
Tarsus'ta bir dernek çatısı altında toplanan bir grup doktor, kurban Bayramı münasebeti ile kurbanlarını paylaşmak ve sağlık taramasında bulunmak üzere Tanzanya'ya gitti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Kabe'den Hiç Çıkmak İstemiyorlar
Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gelen yaklaşık 2 milyon hacı adayı, Arafat vakfesinin yaklaşmasıyla birlikte Kabe'den hiç çıkmak istemiyor.
Haber1
Müftüden Zekeriya Beyaz'a Tepki
Erzincan Müftüsü Burhan İşliyen, Zekeriya Beyaz'ın, Kurban Bayramı'nda amaç ihtiyacı olana yardım etmekse ayakkabı, elbise bile verilebilir" sözlerinin ciddiye alınmaması gerektiğini bildirdi."
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Kurban Bayramında Kırmızı Et Tüketimine Dikkat
Bayram sofralarında normal ölçüler dışına çıkıp fazladan yenilen her besin, bayramdan önceki beslenme düzeninin bozulmasına ve bayram sonrası sağlık problemlerinin yaşanmasına zemin hazırlıyor.
Haber1
Kızılay'dan 100 Aileye Gıda Yardımı
Batman Kızılay Şubesi Yardımlaşma Derneği, Kurban Bayramı öncesi 100 aileye gıda yardımında bulundu.
Haber1
Kurban Bayramı'nda Nasıl Beslenmeliyiz?
Diyetisyen İhsan Erzen, kilo problemi, yüksek tansiyon ve mide hastalıkları olanların Bayramı'nda daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.
Haber1
Şehitkamil'de 10 Ayrı Noktada Kesim Yerleri Oluşturuldu
Gaziantep merkez Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde tüm hazırlıkların tamamlandığını söyleyerek, 10 ayrı noktada hayvan kesim yerleri oluşturduklarını belirtti.
Haber1
Fakire Bayram Harçlığı Eziyete Dönüştü
Tarsus'ta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından Kurban Bayramı öncesinde yardıma muhtaç ailelere yapılan yardım paralarını almak isteyen vatandaşlar banka önünde uzun kuyruklar oluşturdu.
Haber1
'Kurban, Toplumsal Barışı Sağlayan Bir İbadettir'
Gaziantep İlim-Der İlim Komisyonu Başkanı araştırmacı yazar Molla Müfit Yaray, Kurban Bayramı'nın ibadet olmasının yanı sıra sosyolojik olarak da toplumsal barışı sağlayan önemli ibadetlerden olduğunu söyledi.
Haber1
Umut Der Gıda Bankası100 Çocuğu Daha Sevindirdi
Yaptığı hizmetlerle, zengin ve fakir arasında hayır köprüsü vazifesi üstlenen Adana Umut Der Gıda Bankası, Kurban Bayramı öncesinde onlarca aile ile 100 çocuğa bayramlık giydirdi.
Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2017   Tüm Hakları Saklıdır.