Ana SayfaRöportaj
2012-10-04 22:17
Yaşasın, Mısır'daki Devrimi Değerlendirdi

Yaşasın, Mısır'daki Devrimi Değerlendirdi

Halkın özgürlük mücadelesinin başarı ile sonuçlandığı Mısır'da Cumhurbaşkanı koltuğuna oturan Müslüman Kardeşlerin adayı Muhammed Mursi, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Mısır'da bulunan yazar Suat Yaşasın, ülkedeki son gelişmeleri İlke Haber Ajansı'na değerlendirdi.
Paylaş | Facebook   | + Ο -
Yazdir

MISIR - Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yurt dışı gezilerine hız kesmeden devam etmesinin ardından gelen ekonomik gelişmeler ve Mısır'ın son günlerdeki siyasi durumuyla ilgili sorularımızı cevaplayan yazar Suat Yaşasın, ülkedeki son gelişmeleri İlke Haber Ajansı'na değerlendirdi.

MISIR MODEL ÜLKE OLMAYA HAZIR

Özellikle Muhammed Mursi'nin yurtdışı gezilerinden sonraki Mısır'da ekonomi ne durumda?
Muhammed Mursi'nin gerçekleştirdiği gezilerin meyvesi Mısır'da yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Mısır hiç beklemediğimiz bir şekilde İslam âlemi ve Batı dünyasında çok ses getirecek adımlar atmaktadır. Mısır normal şartlara göre tahıl ülkesi ama maalesef bu ülkenin tüm tahılları dışarıdan ithal edilmektedir. Mısır'da bulunan bazı elit kesimler bundan faydalansın diye Mübarek döneminde ziraat yasaklanmıştı. Geçmiş yönetim tarafından uygulanan yanlış politikalar nedeniyle, onlarca sorunla kaşıya bırakılmış olan ülkede ilk üç ayda yakıt, trafik, temizlik, ekmek ve güvenlik sorunlarıyla ilgili vadini ısrarla yerine getireceğini dile getiren Mursi, bu konuyla ilgi faaliyetlerine devam ediyor. Yani kısaca şunu ifade etmek gerekir ki Mısır Model ülke olmaya hazır.

SİNA SALDIRILARI MURSİ'Yİ DEVİRMEK İÇİN BİR HAMLEYDİ

Geçtiğimiz ay Sina Yarımadası'nda gerçekleşen saldırıda asıl hedef neydi?
Sina Yarımadasında Mısır askerlerine yönelik düzenlenen saldırının Mısır İstihbarat birimi ile MOSSAD'ın yaptığıyla ilgili en küçük bir şüphe yok! Mısır'ın derin devleti, bu saldırı vesilesiyle halkı galeyana getirip karşı bir devrim ile Mursi'yi devirmeyi hedefliyordu. Yalnız Kurdukları tuzağa kendileri düştü ki; Mursi İstihbarat Başkanı Murad Muvafi'den başlayıp ülkenin kontrolünü elinde bulunduran tüm askeri üst düzey yetkililer dahil bir çok önemli ismi görevden alındı. Orta Doğu devletlerinin hiç birinde İstihbarat başkanın görevden alınmasıyla hiç karşılaşılmadı.

İRAN VE MISIR'IN İTTİFAKI ABD EMPERYALİZMİNİN SONU DEMEKTİR

Hocam eski rejimin uzun zamandan beridir ihmal ettiği Mısır'ın Dış siyaseti ne durumda?
Doğrusu başta Suudi Arabistan ve Katar'la başlayan yurt dışı gelişmelerinin Mısır ekonomisine çok fazla katkısı oldu. Özellikle Arap ülkelerinden sonraki ilk ziyaretini Çin'e ve sonra İran'a gerçekleştirmesi Amerika için bir gözdağıydı. Biliyorsunuz ki Dünya dengesinde Amerika'ya karşı rakip Rusya değil Çin'dir. Çünkü zamanımızda ekonomi askeri gücün çok çok üstündedir. Çin'in ekonomisi ise Rusya'nınkinde çok daha üstündür. Ayrıca Mursi'nin geldiği ilk günden beri İran'la münasebetlerinin iyi olacaklarını söylemesi ve Tahran'da gerçekleştirilen Bağlantısızlar Zirvesi'nde Batı'ya yönelik sarf ettiği sözler Mısır ile İran'ın önümüzdeki yıllarda aralarının çok iyi olacağını gösteriyor. Bu ise Amerikan Emperyalizminin sonu demektir.

Ümmetin Kanayan yarası olan Suriye meselesinin çözümü noktasında Mısır'ın rolü nedir?
Mısır'ın Suriye konusundaki tavrı ilk günden beri nettir. Mursi bu meseleyle ilgili yaptığı açıklamalarında Batı müdahalesine tamamen kaşı olduklarını çözümün sadece Arap ve Müslümanların müdahil olacağı bir şekilde olması gerektiğini ısrarla dile getirdi. Ve ayrıca sorunun çözümü için Mısır, Suud, İran ve Türkiye gibi batıya alternatif bir dörtlü birlik oluşturması çok isabetli ve yerinde bir karardır. Umarız ki bu dörtlü ülkelerin ortaya koyacakları çözüm önerileri Suriye'de akan mazlum kanının durmasına vesile olur.

MISIR GAZZE'Yİ UNUTACAK DEĞİLDİR

Mursi'nin Cumhurbaşkanı olmasıyla bir nebzede olsa rahatlığa kavuşan Gazzelilerin Sina saldırısının ardından içine girdikleri sıkıntı ne zamana kadar devam edecek?
İhvan'ın Filistin konusundaki duyarlılığını Şehit İmam Hasan El-Benna'nın Filistin'e gönderdiği askeri birlik ve Mursi'nin katıldığı her zirvede bu meseleyi ısrarla dile getirmesinden rahat bir şekilde anlayabiliriz. Bizler Camia olarak bu meseleye nasıl bakıyorsak kendileri de aynen öyle bakıyor. Ancak ortada iki husus var. Sina Yarımadası yaklaşık otuz senedir, yani Camp David anlaşmasından beridir askersizleştirilmiş ve istikrarsızlaştırılmıştır. Bundan dolayı Sina birçok tehlikeyi içerisinde bulundurmaktadır. Zaten istihbarat ekibi Mursi'ye en büyük darbeyi oradan vurmayı hedeflemekteydi. Aslında Sina meselesi hayatını kaybeden 16 Mısır askeriyle meşhur oldu. Hâlbuki bu olaydan önce Sina'da Dünya basınına yansımamış onlarca vakıa meydana geldi. Bu mesele uzaktan bakıldığı gibi rahat değildir. İhvan Filistin'i geçmişte nasıl unutmamış ise bundan sonrada unutacak değildir.

Mursi'nin bu başarısını neye bağlıyorsunuz?
Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Mısır'da gerçekleşen bu siyasi ve iktisadi başarıyı Mursi'ye nispet etmek hatadır. Mursi'ye Mursi olarak değil de cemaat olarak bakmak gerekir. Bu münasebetle Mursi'nin yaptığı faaliyetler bizzat kendisi tarafından değil bizzat cemaat tarafından hazırlanan ve siyaset arenasına girdirilen faaliyetlerdir. Ayrıca İhvan'ın 85 yıllık tecrübesinin, akan onca şehit kanının bu başarıda çok ciddi etkileri var.

Hocam son olarak İhvan'ın İslam ümmeti için bir nasıl bir ümit olacağından bahseder misiniz?
Yaklaşık 85 yıldır ıslah çalışmasına hız kesmeden devam eden İhvan, eğitim konusunda eşi ve benzeri bulunmayan örgütsel yapısıyla devlet aşamasına gelmesi başta Mısır olmak üzere tüm İslam Âlemine bir ümit kaynağı olmasında şahsen hiçbir şüphem yok… İslam'ın vasat anlayışına, eğitim ve çok güçlü örgütsel yapı eklenince ortaya bütün mezhep ve meşrepleriyle herkesi kucaklayan bir yapı ortay çıktı. Müslüman Kardeşlerin bunu pratize etme imkâna sahip olmakla son dönemlerde kimseye nasip olmamış bir başarıyı elde edeceklerine dair çok büyük bir ümit var. Üç ay gibi kısa bir sürede ortaya koymuş oldukları potansiyel de ortada… Zaten bizzat İman El-Benna'nın geliştirdiği fert-aile-toplum-devlet-hilafet silsilesinden oluşan projenin ilk üçayağında yeterince pratik ve deneyim elde etmiş… (Osman Çelik - İLKHA)Yorum Ekle
Bu habere yorum ekleyen ilk siz olun…
Kategoriye Ait Diğer Haberler
Haber1
'İslam, Belli bir Coğrafyanın ve Kavmin Dini Değildir'
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, islamofobi başta olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle: “İnsanlık, küreselleşmeye uygun yeni bir dil geliştiremedi…”
Haber1
'Suriye'deki Kürt Bölgesiyle Birleşme Gündemimiz Yok'
Fransız dergisi L'Essentiel'de röportajı yayınlanan Kürt lider Barzani , Türkiye ile ilişkilerin hiçbir zaman bozulmasını istemediklerini, ancak geçmişte, kendilerine gözdağı verilmek istendiğini söyledi.
Haber1
'İslamofobi'nin Bir Projenin Ürünüdür'
İlahiyatçı Yrd. Doç. Dr. Nihat Uzun, Batı'da yaygınlaşan İslamofobi'nin bir projenin ürünü olduğunu söyleyerek, Batı toplumlarının İslam'ı bilmedikleri için İslam'a düşmanlık ettiklerini, bu sorunun bütün İslami camiaların sorunu olduğunu ve bu sorunun tebliğ çalışmalarıyla çözülebileceğini belirtti.
Haber1
İnsan Vücudu Bir İlahi Makinadır
İnsan vücudundaki sırlar, tıbb-ı nebevi ile bilimsel tıp arasındaki farktan Türkiye'deki tıp politikalarına kadar insanı yakından ilgilendiren birçok konuda sorularımızı yanıtlayan Ali Akben, hastalık öncesi ve sonrası ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.
Haber1
Yaşasın, Mısır'daki Devrimi Değerlendirdi
Halkın özgürlük mücadelesinin başarı ile sonuçlandığı Mısır'da Cumhurbaşkanı koltuğuna oturan Müslüman Kardeşlerin adayı Muhammed Mursi, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Mısır'da bulunan yazar Suat Yaşasın, ülkedeki son gelişmeleri İlke Haber Ajansı'na değerlendirdi.
Haber1
Burkay, 'PKK Silahları Bırakabilir'
Kürt siyasetinin önemli ismi şair-yazar Kemal Burkay, BDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının gerginliği artıracağını belirtirken, çözüm için diyaloğun şart olduğunu söyledi. Burkay'ın aydınlara da bir mesajı var: 'Kültür ve sanat adamlarının yapabilecekleri şeyler var.'
Haber1
Erdoğan'dan Çarpıcı Açıklamalar (tam metin)
Önceki gece Ülke Tv-Kanal 7 canlı yayınında çarpıcı açıklamalarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün gece de NTV-Star ortak yayınında benzer açıklamalar yaptı. Erdoğan, mahkumlarla ilgili uygulamaya konulacak bir ilki de açıkladı.
Haber1
Hakaretler Dalga Dalga Yayılan İslam'dan Korkularıdır
Peygamber Efendimize hakaret amacı ile çekilen film ve çizilen karikatürler hakkında bir açıklama yapan Doğruhaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Göktaş, bu hakaretlerin arkasından bir komplo değil, çökme ile cebelleşen Avrupa'ya gelen İslam'ın ayak seslerinin olduğunu söyledi.
Haber1
'Alman Güvenlik Sistemine Olan İnancım Yıkıldı'
Almanya'da yakınları, Neonazi cinayetlerine kurban giden Türk ailelerin sorunlarıyla ilgilenen ombudsman Barbara John, Alman istihbaratıyla aşırı sağcı NSU terör örgütü arasındaki ilişkiyi ortaya koyan skandalların, güvenlik sistemine olan güvenini yıktığını söyledi. Poliste, göçmenlere karşı yapısal bir önyargı olduğunu ifade etti.
Haber1
'Yahudiler ile Obama'nın Arası Açık'
"Amerika`da Yahudi lobileri ne kadar güçlü? Yahudi lobilerinin karşısında güçlü bir yapı var mı? Obama`nın Yahudilere karşı tutumu nedir? Yaklaşan seçimlerde Yahudilerin etkinliği kırılacak mı?" Amerikan seçimleriyle ilgili merak edilenler…
Haber1
Ümmet Ayakta, Türkiye Neden Sakin?
HSH- Hz. Peygamber'e (sav) hakaret içeren filmin duyulmasının ardından Türkiye'deki İslami Sivil Toplum kuruluşlarının cevabını aradığı, 'İslam Ümmeti ayaklandı, Neden Türkiye Sakin?' sorusunu yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Son 10 senede aşırılıklar törpülendi. Bir anlamda paratoner gibi olduk, gaz aldık.'
Haber1
'Pimi Meraklı Er Çekmiş'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afyon'daki cephanelik patlamasıyla ilgili olarak, "Merak saikiyle ele alınan bir el bombasının patlaması ihtimali üzerinde duruluyor" dedi.
Haber1
Örtünmeyi Allah Emretti, Rasulullah Tebliğ Etti
Ceylanpınar'ın kanaat önderlerinden Molla Muhammed Ozhan, örtünün Allah'ın emri olduğunu ve Resulüllah'ın da tebliğ ettiğini hatırlatarak, "Biz Müslümanlara düşen Allah'ın getirdiğime iman etmek ve hayatımıza tatbik etmektir" dedi.
Haber1
Candan: Örtü İffetin Garantisidir
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Abdulcelil Candan, örtünün iffetin garantisi olduğunu belirterek, örtüsüzlüğün ise hayâsızlığa götürdüğünü belirtti.
Haber1
İki Sınıf İnsan Düzelirse Bütün Toplumda Düzelir
Gençliğin ahlaki olarak her geçen gün daha da yozlaştığını ifade eden kanaat önderleri, toplumun ıslahında alimlerin ve amirlerin sorumluluğuna dikkat çekti.
Haber1
PKK, BDP'nin Kapatılmasını İstiyor
HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Demir, PKK'nın halklar arasında savaş çıkması için şiddetin dozunu artırdığını söyledi. Demir, "PKK, BDP'nin kapatılmasını istiyor." dedi.
Haber1
Öcalan'ın Kardeşinden İfşaatlar
Abullah Öcalan'ın PKK'dan tasfiye edilen kardeşi Osman Öcalan, inanılması zor ifşaatlarda bulundu. 2002'de Kürdistan Demokratik ve Özgürlük Kongresi'ni kurduklarını belirtenÖcalan, "PKK'nın varlığına son vermiştik ama avukatlar ve ordu fark etti. Ergenekon bizim barış girişimimizi engelledi" dedi.
Haber1
Mursi, İslam Dünyasına Güven Verdi
Generallerin emekliye sevk edilmesinin perde arkası Mursi İslam Dünyasına güven verdi
Haber1
Bu Gece Kur'an'ın Doğum Günüdür
Peygamber efendimizin Ramazan ayının son 10 günü içerisinde arayın dediği Kadir Gecesi bu gece idrak edilecek. Bin aydan daha hayırlı olan bu gecede Müslümanlar ibadetlerini biraz daha artırarak şafak sökene kadar işledikleri günahlardan af ve mağfiret dileyecekler.
Haber1
'Türkiye ve İran Kötü Gidişata 'Artık Yeter' Demeli'
İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Türkiye ile İran’ın Suriye konusunda “artık yeter” diyerek el ele verip ortak akıl ve sağduyu ile bölgeye barış ve istikrar getirebileceğini belirterek, “Dikkatli olmazsak daha beter bir noktaya sürüklenebiliriz” dedi.
Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2018   Tüm Hakları Saklıdır.