Ana SayfaRöportaj
2012-09-29 17:09
Burkay, 'PKK Silahları Bırakabilir'

Burkay, 'PKK Silahları Bırakabilir'

Kürt siyasetinin önemli ismi şair-yazar Kemal Burkay, BDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının gerginliği artıracağını belirtirken, çözüm için diyaloğun şart olduğunu söyledi. Burkay'ın aydınlara da bir mesajı var: 'Kültür ve sanat adamlarının yapabilecekleri şeyler var.'
Paylaş | Facebook   | + Ο -
Yazdir

Kürt siyasetinin önemli ismi şair-yazar Kemal Burkay, BDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının gerginliği artıracağını belirtirken, çözüm için diyaloğun şart olduğunu söyledi. Burkay'ın aydınlara da bir mesajı var: 'Kültür ve sanat adamlarının yapabilecekleri şeyler var. Kamuoyunu ve siyasi partileri etkileyerek çözüme katkı sunabilirler.

- Başbakan'ın 'BDP ile müzakere noktasında değilim' yönünde açıklamaları oldu...

Başbakan'ın, BDP'ye yönelik tüm eleştirilerine karşılık BDP ile müzakere kapısını kapamadığı görülüyor. Hatta son dönemde Öcalan ve PKK ile de görüşülebileceğini dile getirdi. Bence, her şeye rağmen diyalog ve müzakere gereklidir, özellikle de PKK'ya silah bıraktırmak için.

Ancak Kürt sorununun çözümü PKK'nın politikalarına endekslenmemeli.

- BDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması gündemde. Nasıl bir sonuç doğar?

Bunu akıllıca bir yöntem görmüyorum, gerginliği arttırmaktan başka sonuç vemez.

PKK, TEK YANLI SİLAH BIRAKSIN

- Çözüm için 'akil adamlar' önerisine Kemal Burkay nasıl bakıyor?

Toplumda akil adam diye nitelenen ve saygınlığı olan aydınların, kültür ve sanat adamlarının bu alanda yapabilecekleri şeyler var, buna olumlu bakıyorum. Onlar kamuoyunu ve siyasi partileri etkileyerek çözüme katkı sunabilirler.

- Örgütün silah bırakması için aydınların bir girişimi olabilir mi? Sizin böyle bir çabanız söz konusu mu?

Ben öteden beri, sağlıklı bir diyalog ve müzakere ortamı için silahların karşılıklı susturulmasını, hatta PKK'nın tek yanlı silah bırakmasının yararını dile getiriyorum. Aydınlar da zaman zaman bu yönde çağrılar yapıyorlar. Bu çağrılar hemen sonuç vermese de kanımca yılmamak gerek. Çünkü çözüm sonunda silahlarla değil, diyalog ve uygarca yöntemlerle olacak.

HAK-PAR genel başkan adayıyım

- AK Parti'de aktif siyaset yapacağınız iddiası doğru mu?

Doğru değil. Böyle bir şeyi hiç düşünmedim. AK Parti'de tanıdığım, dönüşüm sırasında ve daha sonra bana dostça davranan epeyce insan var. Ben AK Parti'yi düşman gören, AK Parti hükümetini yıkmayı başlıca hedef seçmiş biri değilim. AK Parti ile de CHP ve BDP ile de ülkemizin sorunlarının çözümü için uygarca ilişkilerden yanayım. Ama benim siyasi çizgim farklı. Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) üyesiyim ve önümüzdeki 4 Kasım'da yapılacak kongrede Genel Başkanlığa adayım.

Öcalan, PKK'yı protesto ediyor

- İstihbarat bilgileri örgüt yönetiminin bölündüğüne ilişkin...

Murat Karayılan, Fehman Hüseyin (Bahoz Erdal) ve Duran Kalkan'ın ayrı baş çektikleri hep söylenir. Duran Kalkan'ın Türk derin devletinin, Fehman Hüseyin'in Suriye'nin adamı olduğu kanısı yaygındır. Cemil Bayık ise İran'a yakın sayılır.

AVUKATLARINA GÜVENMİYOR

- İmralı bunun neresinde? Zira Öcalan'ın son eylemleri eleştirdiği basına yansıdı.

Öcalan Suriye'de iken besbelli Suriye'nin derin etkisinde idi. Türkiye'ye gelince durum değişti, kendi deyişiyle devletin hizmetine girdi. Önce Genelkurmay, asıl olarak da Ergenekon yön veriyordu. Son dönemde askeri vesayetin gerilemesi ve MİT üzerinde hükümetin kontrolünün artmasıyla Öcalan'la hükümetin teması sağlandı. Herhalde bu ilişkinin etkisiyle olacak ki, geçen yıl seçimlerin hemen ardından, 'Biz devletle anlaştık, artık halk savaşına gerek yok!' dedi. Yani derin devletin onu soktuğu savaş pozisyonundan geri çekildi. Ama Kandil buna uymadı, Duran Kalkan'ın 'Halk savaşı' dediği silahlı eylemler devreye girdi. Yani Öcalan by-pass edildi.

- Öcalan'ın ailesiyle görüştüğü ancak avukatlarını istemediği açıklandı...

Öcalan'ın avukatlarının, tamamı değilse bile bir bölümünün MİT'le, derin devletle çalıştıkları biliniyordu. Son KCK soruşturmalarında da bu açığa çıktı. İmralı'dan savaş talimatları dahil, tüm buyruklar bu avukatlar vasıtasıyla PKK'ya ve Kandil'e ulaşıyordu. Öcalan by-pass edilince, belli ki avukatlarına da güveni kalmadı. Onlarla görüşmeme, hem onları hem de ve asıl olarak Kandil'i ve PKK'yı bir protestodur.

- Sivilleri de hedef alan son saldırıların ardından sizce PKK taban kaybetti mi?

Sivillere zarar vermek daima kaybettirir. Ancak devlet Kürt sorununun çözümü yönünde cesur adımlar atmadıkça, 'son terörist ortadan kaldırılıncaya kadar savaşacağım' anlayışıyla hareket ettikçe bu taban daralmaz. Bazıları, Kürt sorununun çözümü yönünde ciddi, köklü adımlar atılsa bile PKK silah bırakmaz diyorlar. Bu doğru değil. PKK 1993'te, 1995'te, 1998'de neden tek yanlı ateşkes yaptı? Ve neden Öcalan yakalandıktan sonra 'savaş yanlıştı, silahları tümden bıraktım, bir daha da elime almayacağım' dedi ve 4-5 yıl boyunca tek kurşun sıkmadı?

Demek ki PKK silahları bırakabilir. Elbet PKK içindeki derin devlet eli ve bugün aynı zamanda Suriye ve İran'ın eli onu silah kullanmaya var gücüyle teşvik ediyor, lojistik destek sağlıyor. Ama PKK'nın en azından görünürdeki gerekçesi Kürt halkının tanınmayan haklarıdır. Kürt halkının bir bölümünden sağladığı destek de bu nedenledir. Eşitlik temelinde çözüm sağlandığı zaman kimsenin diyeceği bir şey kalmaz ve dağa çıkıp silahla dolaşanlar gülünç duruma düşer. Birileri onları kullanmak istese bile hiçbir Kürt genci bunu yapmaz.

MALİKİ YÖNETİMİ DAĞILACAK

- İran-Suriye-PKK denkleminde son durum nedir?

Suriye'deki rejimin günleri sayılıdır. Ama yerine ne geleceği de önemli. Uluslararası güçler anlaşmalı ve BM eliyle tarafların üzerinde uzlaşabileceği bir çözüm bulmalı, bunu uluslararası garantiye almalılar. Kanımca sonunda olacak da budur.

İran, Suriye'deki gelişmelerden ürktü, sıranın kendisine geleceği kaygısında. Suriye giderse İran-Suriye, Hizbullah aksı -ki şimdi buna Bağdat'taki Şii Maliki yönetimi de dahil- parçalanacak. Büyük ihtimalle değişim dalgası İran'ı saracak.

PKK da konjünktürel Suriye ve İran desteğine umut bağlamamalı. Dün de Suriye desteği vardı ve birdenbire kesildi, Öcalan bir gecede Suriye'den çıkarıldı. Suriye'nin ardından İran'ı da zor günler bekliyor. (Akşam)
Yorum Ekle
Bu habere yorum ekleyen ilk siz olun…
Kategoriye Ait Diğer Haberler
Haber1
'İslam, Belli bir Coğrafyanın ve Kavmin Dini Değildir'
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, islamofobi başta olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle: “İnsanlık, küreselleşmeye uygun yeni bir dil geliştiremedi…”
Haber1
'Suriye'deki Kürt Bölgesiyle Birleşme Gündemimiz Yok'
Fransız dergisi L'Essentiel'de röportajı yayınlanan Kürt lider Barzani , Türkiye ile ilişkilerin hiçbir zaman bozulmasını istemediklerini, ancak geçmişte, kendilerine gözdağı verilmek istendiğini söyledi.
Haber1
'İslamofobi'nin Bir Projenin Ürünüdür'
İlahiyatçı Yrd. Doç. Dr. Nihat Uzun, Batı'da yaygınlaşan İslamofobi'nin bir projenin ürünü olduğunu söyleyerek, Batı toplumlarının İslam'ı bilmedikleri için İslam'a düşmanlık ettiklerini, bu sorunun bütün İslami camiaların sorunu olduğunu ve bu sorunun tebliğ çalışmalarıyla çözülebileceğini belirtti.
Haber1
İnsan Vücudu Bir İlahi Makinadır
İnsan vücudundaki sırlar, tıbb-ı nebevi ile bilimsel tıp arasındaki farktan Türkiye'deki tıp politikalarına kadar insanı yakından ilgilendiren birçok konuda sorularımızı yanıtlayan Ali Akben, hastalık öncesi ve sonrası ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.
Haber1
Yaşasın, Mısır'daki Devrimi Değerlendirdi
Halkın özgürlük mücadelesinin başarı ile sonuçlandığı Mısır'da Cumhurbaşkanı koltuğuna oturan Müslüman Kardeşlerin adayı Muhammed Mursi, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Mısır'da bulunan yazar Suat Yaşasın, ülkedeki son gelişmeleri İlke Haber Ajansı'na değerlendirdi.
Haber1
Burkay, 'PKK Silahları Bırakabilir'
Kürt siyasetinin önemli ismi şair-yazar Kemal Burkay, BDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının gerginliği artıracağını belirtirken, çözüm için diyaloğun şart olduğunu söyledi. Burkay'ın aydınlara da bir mesajı var: 'Kültür ve sanat adamlarının yapabilecekleri şeyler var.'
Haber1
Erdoğan'dan Çarpıcı Açıklamalar (tam metin)
Önceki gece Ülke Tv-Kanal 7 canlı yayınında çarpıcı açıklamalarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün gece de NTV-Star ortak yayınında benzer açıklamalar yaptı. Erdoğan, mahkumlarla ilgili uygulamaya konulacak bir ilki de açıkladı.
Haber1
Hakaretler Dalga Dalga Yayılan İslam'dan Korkularıdır
Peygamber Efendimize hakaret amacı ile çekilen film ve çizilen karikatürler hakkında bir açıklama yapan Doğruhaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Göktaş, bu hakaretlerin arkasından bir komplo değil, çökme ile cebelleşen Avrupa'ya gelen İslam'ın ayak seslerinin olduğunu söyledi.
Haber1
'Alman Güvenlik Sistemine Olan İnancım Yıkıldı'
Almanya'da yakınları, Neonazi cinayetlerine kurban giden Türk ailelerin sorunlarıyla ilgilenen ombudsman Barbara John, Alman istihbaratıyla aşırı sağcı NSU terör örgütü arasındaki ilişkiyi ortaya koyan skandalların, güvenlik sistemine olan güvenini yıktığını söyledi. Poliste, göçmenlere karşı yapısal bir önyargı olduğunu ifade etti.
Haber1
'Yahudiler ile Obama'nın Arası Açık'
"Amerika`da Yahudi lobileri ne kadar güçlü? Yahudi lobilerinin karşısında güçlü bir yapı var mı? Obama`nın Yahudilere karşı tutumu nedir? Yaklaşan seçimlerde Yahudilerin etkinliği kırılacak mı?" Amerikan seçimleriyle ilgili merak edilenler…
Haber1
Ümmet Ayakta, Türkiye Neden Sakin?
HSH- Hz. Peygamber'e (sav) hakaret içeren filmin duyulmasının ardından Türkiye'deki İslami Sivil Toplum kuruluşlarının cevabını aradığı, 'İslam Ümmeti ayaklandı, Neden Türkiye Sakin?' sorusunu yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Son 10 senede aşırılıklar törpülendi. Bir anlamda paratoner gibi olduk, gaz aldık.'
Haber1
'Pimi Meraklı Er Çekmiş'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afyon'daki cephanelik patlamasıyla ilgili olarak, "Merak saikiyle ele alınan bir el bombasının patlaması ihtimali üzerinde duruluyor" dedi.
Haber1
Örtünmeyi Allah Emretti, Rasulullah Tebliğ Etti
Ceylanpınar'ın kanaat önderlerinden Molla Muhammed Ozhan, örtünün Allah'ın emri olduğunu ve Resulüllah'ın da tebliğ ettiğini hatırlatarak, "Biz Müslümanlara düşen Allah'ın getirdiğime iman etmek ve hayatımıza tatbik etmektir" dedi.
Haber1
Candan: Örtü İffetin Garantisidir
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Abdulcelil Candan, örtünün iffetin garantisi olduğunu belirterek, örtüsüzlüğün ise hayâsızlığa götürdüğünü belirtti.
Haber1
İki Sınıf İnsan Düzelirse Bütün Toplumda Düzelir
Gençliğin ahlaki olarak her geçen gün daha da yozlaştığını ifade eden kanaat önderleri, toplumun ıslahında alimlerin ve amirlerin sorumluluğuna dikkat çekti.
Haber1
PKK, BDP'nin Kapatılmasını İstiyor
HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Demir, PKK'nın halklar arasında savaş çıkması için şiddetin dozunu artırdığını söyledi. Demir, "PKK, BDP'nin kapatılmasını istiyor." dedi.
Haber1
Öcalan'ın Kardeşinden İfşaatlar
Abullah Öcalan'ın PKK'dan tasfiye edilen kardeşi Osman Öcalan, inanılması zor ifşaatlarda bulundu. 2002'de Kürdistan Demokratik ve Özgürlük Kongresi'ni kurduklarını belirtenÖcalan, "PKK'nın varlığına son vermiştik ama avukatlar ve ordu fark etti. Ergenekon bizim barış girişimimizi engelledi" dedi.
Haber1
Mursi, İslam Dünyasına Güven Verdi
Generallerin emekliye sevk edilmesinin perde arkası Mursi İslam Dünyasına güven verdi
Haber1
Bu Gece Kur'an'ın Doğum Günüdür
Peygamber efendimizin Ramazan ayının son 10 günü içerisinde arayın dediği Kadir Gecesi bu gece idrak edilecek. Bin aydan daha hayırlı olan bu gecede Müslümanlar ibadetlerini biraz daha artırarak şafak sökene kadar işledikleri günahlardan af ve mağfiret dileyecekler.
Haber1
'Türkiye ve İran Kötü Gidişata 'Artık Yeter' Demeli'
İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Türkiye ile İran’ın Suriye konusunda “artık yeter” diyerek el ele verip ortak akıl ve sağduyu ile bölgeye barış ve istikrar getirebileceğini belirterek, “Dikkatli olmazsak daha beter bir noktaya sürüklenebiliriz” dedi.
Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2018   Tüm Hakları Saklıdır.