Ana SayfaPolitika
2012-10-24 13:11
Başbakan, Van için Toplanan Paralara Açıklık Getirdi

Başbakan, Van için Toplanan Paralara Açıklık Getirdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van depremi sonrası ortaya atılan 'Bu kadar para toplandı, yurt dışında paralar geldi, bu paralar ne oldu?' iddialarına cevap verdi. Erdoğan,"Bunu size söyleyenlere 'Siz bu topladığınız paraların acaba ne kadarını Başbakanlık hesabına yatırdınız' diye sorun. Başbakanlığın hesabına yatan para b
Paylaş | Facebook   | + Ο -
Yazdir

VAN- Van depremini yıldönümü ve 15 bin 341 konutun anahtar teslimi için Van'ın Erciş ilçesindeki TOKİ konutların açılışının ardından beraberindeki bakanlarla birlikte helikopterlerle Bostaniçi Beldesinde yapımı tamamlanan konutların açılış törenine katılan Erdoğan, burada bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, depremden sonra Van'ı ayağa kaldıracaklarını söyleyen Erdoğan, deprem sonrası Van'a aktarılan paralar hususunda çıkan dedikoduları anlattı. Erdoğan, "Efendim bu kadar para toplandı, yurt dışında paralar geldi, bu paralar ne oldu' diye dedikodular dolaşıyor. Bakın size basit bir şey vereyim. Bunu size söyleyenlere şunu söyleyin, 'Siz bu topladığınız paraların acaba ne kadarını Başbakanlık hesabına yatırdınız?', bunu sorun. Başbakanlığın hesabına yatan para bellidir, milli bütçeden aktarılan para bellidir. Şuana kadar aktardığımız para 3 katrilyon 600 trilyondur. Bu dediğiniz yerlerden gelen para birkaç trilyonu geçmez, biz buraya böyle girdik çünkü burası 780 bin kilometrekarenin bir parçasıdır" dedi.

"Komşusu Aç İken Tok Yatan Bizden Değildir"
Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bilirsiniz ki böyle bir rakamı biz bu hayırseverlerden toplamış değiliz, milletin vergilerinde oluşan milli bütçemizden geldi, milletten geldi. PKK yanlısı bölücü terör örgütü yanlısı birinin yaptığı kampanyalara aldanmayın Avrupa'da topladığınız paraları ne yaptınız, hani Van'ın suyu? Belediyenin yapması gerekiyor, niye getirmiyor? Koskoca İstanbul susuzdu ve 180 kilometre uzaklıktan suyu biz getirdik, merkezi yönetimden bir kuruş almadık. Öyle Almanya'dan şuradan buradan bize yardım gelmedi. Lütfen uyanık olalım, bu ideolojinin gömleğini çıkartalım, kardeşlik duygularıyla kucaklaşalım, sarılalım. Bu ülkeyi bölmek isteyenlere fırsat vermeyelim. İşte yapılanlar ortada; onlar ideolojiyi dayatıyorlar, biz ise hizmeti. Ne dediler; 'Kürt'ü, Türk'ü birbirinden ayırıyorlar'. Ne oldu, birçok ilden buralara hizmet geldi mi, geldi, hiç kimse beklemedi, herkes taşın altına elini koydu. Çünkü bu millet, İslam dini gibi yüce bir dinin mensubu. Ne der dinimiz bize 'Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir'. Biz Vanlıyı Vanlı olduğu için sevmiyoruz. Yaradandan ötürü seviyoruz, herkesi Allah için seviyoruz. Hepimiz aynı Allah'a iman ediyoruz. Müslümanlar olarak aynı kıbleye secde ediyoruz. Bizim kitabımızda ayrılık, ayrımcılık asla olamaz. Siz kimlerin ayrımcılık peşinde koştuğunu çok iyi biliyorsunuz. Biz enkaz altında can derdindeyken, örgüte para aktarmaya çalışan ve burada konteynerlerin güvenliğini sağlamak için hizmet eden devlet görevlilerine alçakça saldırmayı siz de, biz de çok iyi biliyoruz. İşte sizlere vermiş olduğumuz sözlerin gururu içindeyiz"

"Cehaletten Beslenenler, Eğitimden Korkarlar"
Son günlerde PKK yanlılarının okullara saldırdığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Alçakça okullara saldırıyorlar, yurtlara saldırıyorlar, çocuklarımız içeride oraları bombalıyorlar, yanıcı maddeler atıyorlar. Cehaletten beslenenler, eğitimden korkarlar, öğretimden korkarlar. Sefaletten beslenenler, refahtan, huzurdan haz etmezler. Çocuklarımızın bu tür gelişmelerini haz edemezler. Çünkü böyle olursa onları evlerinden alıp dağlara sevk edemezler. Çünkü bunlar o kadar ileriyi düşünecek durumda değil. Okullara saldırıları, gerçek yüzlerini çok açıkça ortaya serdi. Okul düşmanlığının, eğitim düşmanlığının hiçbir izahı olmaz. Bu terör örgütü ve siyasi uzantısı, Kürt kardeşimin düpedüz evlatlarına 'Sen cahil kal' demektir. Bu, düpedüz benim Kürt kardeşime 'Evladının tapusunu bana ver, onu istediğim gibi pazarlayayım, istediğim yere göndereyim' demektir. Bizim kimseye peşkeş çekilecek, kimsenin saplantısı için feda edilecek tek bir evladımız yoktur" ifadelerini kullandı.

"Zulüm Satıyorlar, Kan Satıyorlar, Yalan Satıyorlar"
Çocukların tek bir saçına bile zarar gelmesine tahammüllerinin olmadığını söyleyen Başbakan Erdoğan, anne ve babalara seslenerek, "Çocuklarınızın eğitimini götürebildiğiniz yere kadar götürün. Lütfen çocuklarınızın eğitimlerine destek olun, onları teşvik edin. Onlar okullarından korkmasın, ürkmesin. Okulları yakanların, öğretmenleri kaçıranların tek amacı huzursuzluktur. Türkiye'de zalim Esat rejimi için avukatlığa soyunanların, dağdaki terörist için canlı kalkanlığa teşebbüs edenlerin, çocuklarımızın okullarını yakanların önüne geçtiklerini hiç gördünüz mü? Onların öyle bir sorunu yok, tam aksine teşvik diyorlar. Konteyner kentin güvenliğini sağlayan polisimizi katledenin insanlıkla bir alakası olabilir mi? Bunların derdi asla Kürt kardeşim değil, Kürt kardeşimin sıkıntılarını çözmek değil. Hiçbir zaman da olmadı. Bunlar ve bunların siyasi uzantıları ticarete çevirmişler. Karşılığında da zulüm satıyorlar, kan satıyorlar, yalan satıyorlar, arada kendinin kazanacağı bir kâr ediyor. İşte biz buna dur diyeceğiz. Böyle gelmiş, böyle gitmeyecek. İşte buna hep beraber dur diyeceğiz" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, yaptığı konuşmanın ardından telekonferansla Edremit, Kalecik, Beyüzümü mevkiinde bulunan konutların ve Kuskunkıran Tünelinin açılışını gerçekleştirdi.

Başbakan daha sonra, anahtar teslim töreninde hak sahiplerine anahtarlarını teslim etti. (Fırat Arslan-İLKHA)
Yorum Ekle
Bu habere yorum ekleyen ilk siz olun…
Kategoriye Ait Diğer Haberler
Haber1
Bakan Ergün: Bu Eylemlerden Vazgeçin
Bakan Ergün, bazı cezaevlerinde açlık grevi yapanlara seslenerek, ''Bu eylemlerden vazgeçin'' dedi.
Haber1
Başbakan, Van için Toplanan Paralara Açıklık Getirdi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van depremi sonrası ortaya atılan 'Bu kadar para toplandı, yurt dışında paralar geldi, bu paralar ne oldu?' iddialarına cevap verdi. Erdoğan,"Bunu size söyleyenlere 'Siz bu topladığınız paraların acaba ne kadarını Başbakanlık hesabına yatırdınız' diye sorun. Başbakanlığın hesabına yatan para b
Haber1
Sözen: Rol Veren Örnek Alınan Ülkeyiz
AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen, dünyada paradigmanın değiştiğini belirterek, bu değişimde Türkiye'nin aktif rol aldığını söyledi. Türkiye'nin dış politikasını eleştirenlerin, yeniliğe açık olmayan çevreler olduğunu savunan Sözen, Batı'da hala Osmanlı korkusu bulunduğunu ifade etti.
Haber1
Hasta Mahkuma Ceza Erteleme
Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, son şekili verilen yasa tasarıları hakkında bilgi verdi. Babacan, cezaevi koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyen mahkumların cezalarının iyileşinceye kadar ertelenebileceğini söyledi.
Haber1
İsrail'e Mesaj Yanıtı
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ünal, "İsrailli yetkililerin basına mesaj vermeye çalışmak yerine ilişkilerin normalleşmesi için beklenen adımları atmaları gerekmektedir" dedi.
Haber1
Hükümet Kendisine Çeki Düzen Vermezse...
Mustazflar Hareketi Sözcüsü Hüseyin Yılmaz ve Avukat Mirhan Özbekli, Adana'da İslami STK duruşmasında 23 kişiye verilen toplam 205 yıl cezayı değerlendirerek, 28 Şubat sürecinde de bir kısım insanların hedef gösterilip harcandığını, bugün de aynı şekilde bu uygulamanın Mustazaflar Cemiyeti'ne yapılmaya çalışıldığına dikkatleri çektiler.
Haber1
Kolombiya ile Vize Resmen Kalktı
Türkiye ile Kolombiya arasında vizeler kalktı.
Haber1
13 İl Büyükşehir Oluyor
TBMM İçişleri Komisyonu'nda, 13 ilin büyükşehir yapılmasına ilişkin tasarının 4. maddesi kabul edildi.
Haber1
'Sivil Uçakta Askeri Malzeme Taşınıyordu'
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye uçağındaki kargoya el konulmasının Türkiye ile Rusya arasında aşılamayan bir kriz olmadığını söyledi.
Haber1
AK Parti, 18 Yaş Teklifini İmzaya Açtı
AK Parti, seçilme yaşının 18 yaşa düşürülmesine ilişkin teklifi imzaya açtı.
Haber1
Kurtulmuş Hacca Gitti
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Hac farizasını yerine getirmek üzere ailesiyle beraber saat 06.00'da Ankara'dan Suudi Arabistan'a uçtu.
Haber1
Erdoğan: İran'a Üçlü Sistem Önerdik
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'deki krizin çözümü konusunda İran'a 'üçlü müzakere sistemi' önerdiklerini söyledi.
Haber1
Hatay Milletvekili Akgöl Van İzlenimlerini Aktardı
Yaşanan sıkıntıları yerinde görme amacıyla Van'a 3 günlü bir ziyaret gerçekleştiren Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Van izlenimlerini yaptığı basın açıklamasıyla kamuoyuna aktardı.
Haber1
'Hz. Muhammed'e Kimliğe' Sert Tepki!
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında, ''AKP Kırklareli İl Başkanı Hz. Muhammed için kimlik kartı hazırlamış. Sömürüye bak. Sen kimsin? Hangi hakla sevgili Peygamberimizin kimlik kartını çıkarırsın?'' dedi.
Haber1
Referandum Olmayacak
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yerel seçimlerin 27 Ekim 2013'te yapılmasını öngören Anayasa değişikliğine ilişkin düzenlemeyi bir kez daha görüşülmek üzere Tbmm'ye iade etti.
Haber1
Meclis'te Kritik Uludere Toplantısı
Uludere'de, 28 Aralık 2011'de 34 sivilin hayatını kaybettiği katliamın ardından TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun bünyesinde kurulan Alt Komisyon, bugün saat 11.00'de yapacağı toplantı ile 'araştırma' sürecine nokta koyup koymayacağını karara bağlayacak
Haber1
Bahçeli: CHP Bu Siyasi Oyunda Boğulacak
MHP Lideri Devlet Bahçeli, yerel seçimin erkene alınmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin referandum eşiğinde kabul edilmesiyle ilgili "CHP aklınca bir siyasi oyun oynamıştır ama bu oyunun içinde kendisi boğulacaktır" diye konuştu.
Haber1
Erdoğan Rusya'ya Sert Çıktı
Başbakan Erdoğan, Suriye uçağındaki el konulan malzemelerle ilgili olarak bilgi isteyen Rusya’ya “Bizden bilgi istemene gerek yok. Bu bilgiyi ilgili büroya sor. O sana versin” derken; uçaktaki malzemelerin ise kesinlikle harp malzemesi olduğunu söyledi
Haber1
Cumhurbaşkanı; Referandum Vicdana Sığmaz
Cumhurbaşkanı Gül'ün referandum aralığı olan 360 oyla kabul edilen yerel seçim kanununu bugün Meclis'e iade etmesi bekleniyor. Gül'ün 'Suriye sorunu ve kış şartlarında referandum sandığının ortaya konması vicdana sığmaz' yorumu yaptığı öğrenildi.
Haber1
'Uçak Bazı İhlaller Sebebiyle İndirildi'
Başbakan Erdoğan, Erzurum'a teknik iniş yapan Ermenistan'a ait uçağa ilişkin, ''Burada yine bazı ihlaller sebebiyle bu indirilme işlemi gerçekleştirildi'' dedi.
Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2018   Tüm Hakları Saklıdır.