Ana SayfaPolitika
2012-10-23 17:02
Sözen: Rol Veren Örnek Alınan Ülkeyiz

Sözen: Rol Veren Örnek Alınan Ülkeyiz

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen, dünyada paradigmanın değiştiğini belirterek, bu değişimde Türkiye'nin aktif rol aldığını söyledi. Türkiye'nin dış politikasını eleştirenlerin, yeniliğe açık olmayan çevreler olduğunu savunan Sözen, Batı'da hala Osmanlı korkusu bulunduğunu ifade etti.
Paylaş | Facebook   | + Ο -
Yazdir

Kanal 5'e konuk olan Edibe Sözen, AK Parti'nin, soğuk savaş döneminin geride kaldığını, dünyanın yeniden inşa edildiğini bildiğini ve ona göre hareket ettiğini belirtti. Soğuk savaştan arta kalanların, halen paradigmalarını değiştiremediklerini ifade eden Sözen, "İşte bunun için bizi anlamakta zorlanıyorlar. Halen klasik yöntemlerle yeniden inşa edilen dünyaya bakıyorlar. Biz ise değişimden yanayız ve öncüsüyüz. AK Parti, değişen dünyanın kodlarını da çok iyi biliyor ve aktif özne olma rolünü çok iyi götürüyor. Rolünü bilen bir Türkiye var ve yeniden inşa sürecinde üstüne düşeni yapıyor. Alınan siyasi kararlarda etkisini gösteriyor. Ülkemizin etkinliği, kültürel hafızası ortada. Ama bugüne kadar ülkemizin sadece bölgede kültürel ve ekonomik alanda olması istendi. Siyasi rol üstlenmesi kabul görmedi. Yaşanan sorunların başında da bu geliyor. Türkiye; Balkanlar, Asya, Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri ve Afrika ülkelerinde sadece kültürel ve ekonomik ilişkileri olan bir ülke değil, siyasi kararlar verebilen bir ülke konumunda olmak zorundadır. Öyle olmayı da başarmaya başlamıştır. Türkiye, kurulmuş düzenlerle ittifak etmek yerine düzen kurucu ülke olmaktadır. Ve Türkiye güven vermektedir. Batı'da Osmanlı korkusu var. Birleştirici rolünü ve otoritesini hissettikleri için çekiniyorlar. İşte bunun için bölgede aktif rol almamız birilerini rahatsız ediyor." dedi.

"ROL VEREN ÖRNEK ALINAN ÜLKEYİZ"

Türkiye'nin, şu an bölgedeki gücünün tartışılamaz olduğunu dile getiren Sözen, şöyle devam etti: "Çünkü tartışmasız bir üstünlüğe sahibiz. Bize verilen rolleri aşmış durumdayız. Rol veren, örnek alınan bir ülkeyiz. İçeride ve dışarıda iradesini sergileyen bir ülkeyiz. Kendi içinde sivilleşme sürecini başlatmış, demokratikleşmeye yönelik önemli adımlar atmış, tartışmaları bitirecek sonuçlar almış ve yeni bir anayasaya kavuşmak için çaba sarf eden bir Türkiye. Türkiye, artık örnek alınıyor. Arap Baharı'na baktığınızda bu değeri görebilirsiniz. Ortadoğu'da demokratikleşme süreci başladıysa buna en fazla destek sağlayan ve örnek alınan ülke Türkiye'dir. Türkiye'ye verilen önem AK Parti kongresine Ortadoğu'dan katılımlar ile de belgelenmiştir."

Otoriter düzene karşı olduklarını vurgulayan Sözen, "İnsanlar sebepsiz yere öldürülüyor, katliamlar yapılıyor, sınır komşumuz olan ülkede yaşanan drama göz yumamayız. İnsani sorunlara duyarsız kalamayız. Ortadoğu'da özgürlük hareketlerinin yeniden inşacısı aktörler var. Ve biz bu aktörlerin başarılı olmasını istiyoruz. Bunu insan hakları için önemsiyoruz. Belli tahammüller vardı; AB ülkeleri, ABD ve diğer güçlü ülkeler. Bugüne kadar bu tahammülleri hep bu ülkeler belirledi. Yönetimler ele geçirildi, bedelleri halka ödettirildi. Şimdi halk konuşuyor. Yani bedel ödeyenler. İşte biz de bunların yanındayız. Bugün Suriye'de ne işiniz var diyenler, dün Mısır, Tunus için de aynı sözleri söylüyorlardı. Yarın da benzer sözler üretecekler. Ama biz mağdur olan halkların yanında durmaya devam edeceğiz. Muhalefet partileri ve bazı medya organlarının yaklaşımı eksik. Tarihsel metottan uzak ve Ortadoğu'yu anlamıyorlar." diye konuştu. (Cihan)
Yorum Ekle
Bu habere yorum ekleyen ilk siz olun…
Kategoriye Ait Diğer Haberler
Haber1
Bakan Ergün: Bu Eylemlerden Vazgeçin
Bakan Ergün, bazı cezaevlerinde açlık grevi yapanlara seslenerek, ''Bu eylemlerden vazgeçin'' dedi.
Haber1
Başbakan, Van için Toplanan Paralara Açıklık Getirdi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van depremi sonrası ortaya atılan 'Bu kadar para toplandı, yurt dışında paralar geldi, bu paralar ne oldu?' iddialarına cevap verdi. Erdoğan,"Bunu size söyleyenlere 'Siz bu topladığınız paraların acaba ne kadarını Başbakanlık hesabına yatırdınız' diye sorun. Başbakanlığın hesabına yatan para b
Haber1
Sözen: Rol Veren Örnek Alınan Ülkeyiz
AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen, dünyada paradigmanın değiştiğini belirterek, bu değişimde Türkiye'nin aktif rol aldığını söyledi. Türkiye'nin dış politikasını eleştirenlerin, yeniliğe açık olmayan çevreler olduğunu savunan Sözen, Batı'da hala Osmanlı korkusu bulunduğunu ifade etti.
Haber1
Hasta Mahkuma Ceza Erteleme
Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, son şekili verilen yasa tasarıları hakkında bilgi verdi. Babacan, cezaevi koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyen mahkumların cezalarının iyileşinceye kadar ertelenebileceğini söyledi.
Haber1
İsrail'e Mesaj Yanıtı
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ünal, "İsrailli yetkililerin basına mesaj vermeye çalışmak yerine ilişkilerin normalleşmesi için beklenen adımları atmaları gerekmektedir" dedi.
Haber1
Hükümet Kendisine Çeki Düzen Vermezse...
Mustazflar Hareketi Sözcüsü Hüseyin Yılmaz ve Avukat Mirhan Özbekli, Adana'da İslami STK duruşmasında 23 kişiye verilen toplam 205 yıl cezayı değerlendirerek, 28 Şubat sürecinde de bir kısım insanların hedef gösterilip harcandığını, bugün de aynı şekilde bu uygulamanın Mustazaflar Cemiyeti'ne yapılmaya çalışıldığına dikkatleri çektiler.
Haber1
Kolombiya ile Vize Resmen Kalktı
Türkiye ile Kolombiya arasında vizeler kalktı.
Haber1
13 İl Büyükşehir Oluyor
TBMM İçişleri Komisyonu'nda, 13 ilin büyükşehir yapılmasına ilişkin tasarının 4. maddesi kabul edildi.
Haber1
'Sivil Uçakta Askeri Malzeme Taşınıyordu'
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye uçağındaki kargoya el konulmasının Türkiye ile Rusya arasında aşılamayan bir kriz olmadığını söyledi.
Haber1
AK Parti, 18 Yaş Teklifini İmzaya Açtı
AK Parti, seçilme yaşının 18 yaşa düşürülmesine ilişkin teklifi imzaya açtı.
Haber1
Kurtulmuş Hacca Gitti
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Hac farizasını yerine getirmek üzere ailesiyle beraber saat 06.00'da Ankara'dan Suudi Arabistan'a uçtu.
Haber1
Erdoğan: İran'a Üçlü Sistem Önerdik
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'deki krizin çözümü konusunda İran'a 'üçlü müzakere sistemi' önerdiklerini söyledi.
Haber1
Hatay Milletvekili Akgöl Van İzlenimlerini Aktardı
Yaşanan sıkıntıları yerinde görme amacıyla Van'a 3 günlü bir ziyaret gerçekleştiren Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Van izlenimlerini yaptığı basın açıklamasıyla kamuoyuna aktardı.
Haber1
'Hz. Muhammed'e Kimliğe' Sert Tepki!
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında, ''AKP Kırklareli İl Başkanı Hz. Muhammed için kimlik kartı hazırlamış. Sömürüye bak. Sen kimsin? Hangi hakla sevgili Peygamberimizin kimlik kartını çıkarırsın?'' dedi.
Haber1
Referandum Olmayacak
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yerel seçimlerin 27 Ekim 2013'te yapılmasını öngören Anayasa değişikliğine ilişkin düzenlemeyi bir kez daha görüşülmek üzere Tbmm'ye iade etti.
Haber1
Meclis'te Kritik Uludere Toplantısı
Uludere'de, 28 Aralık 2011'de 34 sivilin hayatını kaybettiği katliamın ardından TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun bünyesinde kurulan Alt Komisyon, bugün saat 11.00'de yapacağı toplantı ile 'araştırma' sürecine nokta koyup koymayacağını karara bağlayacak
Haber1
Bahçeli: CHP Bu Siyasi Oyunda Boğulacak
MHP Lideri Devlet Bahçeli, yerel seçimin erkene alınmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin referandum eşiğinde kabul edilmesiyle ilgili "CHP aklınca bir siyasi oyun oynamıştır ama bu oyunun içinde kendisi boğulacaktır" diye konuştu.
Haber1
Erdoğan Rusya'ya Sert Çıktı
Başbakan Erdoğan, Suriye uçağındaki el konulan malzemelerle ilgili olarak bilgi isteyen Rusya’ya “Bizden bilgi istemene gerek yok. Bu bilgiyi ilgili büroya sor. O sana versin” derken; uçaktaki malzemelerin ise kesinlikle harp malzemesi olduğunu söyledi
Haber1
Cumhurbaşkanı; Referandum Vicdana Sığmaz
Cumhurbaşkanı Gül'ün referandum aralığı olan 360 oyla kabul edilen yerel seçim kanununu bugün Meclis'e iade etmesi bekleniyor. Gül'ün 'Suriye sorunu ve kış şartlarında referandum sandığının ortaya konması vicdana sığmaz' yorumu yaptığı öğrenildi.
Haber1
'Uçak Bazı İhlaller Sebebiyle İndirildi'
Başbakan Erdoğan, Erzurum'a teknik iniş yapan Ermenistan'a ait uçağa ilişkin, ''Burada yine bazı ihlaller sebebiyle bu indirilme işlemi gerçekleştirildi'' dedi.
Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2018   Tüm Hakları Saklıdır.