yazar_isim
2012-10-13

Kendisine yapılan saldırı ve hakaretler karşısında Resul-i Ekrem (sav)’in cevabı nasıldı? O’nu aşağılayan ve incitici şiirler söyleyen Ka’b bin Eşref’e karşı tutumu Resul-i Ekrem (sav)’in tavrını açıkça ortaya koymaktadır. Bugünlerde İslam’ın mukaddesatına ve Hz. Resul-i Ekrem (sav)’e yapılan saldırı ve hakaretler karşısında Müslümanların tepkilerini anlamsız ve gereksiz bulanlar, umarım Resul-i Ekrem (sav)’in tavrı karşısında yanlışlarını anlayıp pişmanlıklarını izhar eder ve tövbeye yönelirler.

Hz. Resul-i Ekrem’in hayatından sunacağımız bir bölüm, hiçbir şüphe ve kuşkuya yer bırakmamaktadır:

Yahudi bir kabileye mensup olan Ka'b bin Eşref şairdi. Medine’de yaşıyordu. Söylediği hicvedici şiirleriyle Hz. Resul-i Ekrem (sav)’i ve ashabı yererek incitir, müşrikleri Hz. Resul-i Ekrem ve Ashabı aleyhine kışkırtmaya çalışırdı.

Bir ara Yahudilerden bir gruba yemek hazırlatmış, öldürtmek için H. Resul-i Ekrem (sav)’i de davet ettirmişti. Cebrail Aleyhisselam onların hedeflerini haber verince, Hz. Resul-i Ekrem (sav) derhal yanlarından ayrılmıştı.

Müşriklerin Bedir hezimetini öğrenen Ka'b b. Eşref "Vallahi, eğer Muhammed bu ulu kişileri öldürmüş ise bugün yerin altı üstünden daha hayırlıdır!" diyerek üzüntüsünü dile getirmişti. Mekke’ye gidip müşriklere teselli vermeye çalışmış, Medine'ye dönünce düşmanlığını açığa vurmaktan, Müslüman kadınlarını hicvederek incitmekten geri durmamıştı.

Bunun üzerine Hz. Resul-i Ekrem (sav): "Allah'ım! Beni, dilediğin şekilde, Eşrefin oğlundan kurtar! Çünkü o kötülüğünü şiirleriyle ilan ve neşr etmektedir" diyerek dua etti.

Ardından ashabına seslenip "Benim için Ka'b b. Eşrefin hakkından gelecek kim var? Çünkü o Allah'ı ve Resûlünü incitmiştir” buyurdu. Ashaptan Muhammed bin Mesleme:"Yâ Rasûlallah! Senin için, onun hakkından gelecek ben varım! Onu öldürmemi istiyorsan öldürürüm" dedi.

Resul-i Ekrem (sav) "Buna gücün yeterse, yap!" buyurdu. Bu iş için Sa’d bin Muaz’la istişarede bulunmasını istedi. Durum Sa'd b. Muaz'a iletilince:"Allah'ın bereketiyle git! Kardeşimin oğlu Haris b. Evs b. Muaz, Abbâd b. Bişr, Ebu Abs b. Cebr ve Ebu Naile b. Silkân'ı da yanına al!" dedi.

Muhammed b. Mesleme, Sad bin Muaz’ın tavsiye ettiği sahabelerle Ka'b'ın yanına gitti. Ona (Resul-i Ekrem (sav)’i kastederek): "Şu kişi, bizden sadaka istedi ve bize ağır vergi teklif etti. Ben de, ödünç bir şey almak için sana geldim!" dedi.

Ka'b b. Eşref: "Muhakkak o, sizin usancınızı daha da arttıracaktır!" dedi.

Muhammed b. Mesleme: "Ne yapalım ki, bir kez ona uymuş bulunduk! Kendisini derhal bırakmak istemiyoruz. Bakacağız: Onun hali ne olur? Sonuna kadar bekleyeceğiz! Şimdi, biz senin bir vesk veya iki vesk ödünç hurma vermeni istiyoruz!" dedi.

Ka'b b. Eşref: "Peki! Siz bana bu hususta rehin veriniz!" dedi.

Muhammed b. Mesleme ile arkadaşları: "Rehin olarak ne istersin?" diye sordular.

Ka'b b. Eşref: "Kadınlarınızı!" dedi.

Muhammed b. Mesleme ve arkadaşları: "Kadınlarımızı sana nasıl rehin verebiliriz? Sen bugün Arabın en yakışıklı simasısın!" dediler.

Ka'b b. Eşref: "Öyle ise, oğullarınızı rehin olarak veriniz!" dedi.

Muhammed b. Mesleme ve arkadaşları: "Oğullarımızı nasıl rehin olarak verebiliriz? Sonradan, bunlardan herhangi biri “Bir-iki deve yükü hurmaya rehin olundu!” diye yerilir ki bu, bizim için temelli bir ayıp olur. Fakat biz sana silahlarımızı, zırhlarımızı rehin edelim. Silahta, borcu ödemede yeterlilik vardır" dediler.

Bu teklifi kabul eden Ka'b b. Eşref, yanına gelmeleri için bir de zaman tayin etti.

Muhammed b. Mesleme, belirlenen gece, Ka'b b. Eşrefe gitti. Kalenin dış tarafından seslendi. Yanında Ka'b'ın sütkardeşi Ebu Naile de vardı. Ka'b, onları kale içine davet etti ve karşılamak için de yanlarına indi.

Ka'b'ın karısı: "Sen bu saatte nereye çıkıyorsun?!" diye itiraz etti ise de, Ka'b: "Bu seslenen, Muhammed b. Mesleme ile sütkardeşim Ebu Nâile'dir!" diye karşılık verdi.

Kadın: "Emin ol; ben bir ses işittim ki, ondan kan damlıyor!" dedi.

Ka'b: "O, benim kardeşim Muhammed b. Mesleme ile sütkardeşim Ebu Nâile'dir! Hem, kerim olan genç, geceleyin kılıç darbesine çağrılsa bile, o çağrıya muhakkak icabet eder!" dedi.

Muhammed b. Mesleme, kendisiyle birlikte Ebu Abs b. Cebr, Haris b. Evs'i ve Abbâd b. Bişr'i de kaleye soktu.

Muhammed b. Mesleme arkadaşlarına önceden şöyle direktif vermişti: "Ka'b gelince, ben onun başını tutup saçını koklarım. Ka'b'ın başını benim sıkıca yakaladığımı görünce, hemen kılıçlarınızı sıyırıp Ka'b'a vurun!"

Ka'b b. Eşref; üstün giyimli, kuşamlı, hamâilli (kayışlı) olarak ve etrafına güzel kokular saçarak misafirlerin yanına inince, Muhammed b. Mesleme: "Bugünkü gibi güzel koku duymadım!" diyerek ona yaklaştı.

Ka'b b. Eşref: "Sen ne sanıyordun? Arabın en güzel kokulu kadınları benim koynumda yaşıyor!" dedi.

Muhammed b. Mesleme: "Senin başını ve saçını koklamama müsaade eder misin?" diye sordu.

Ka'b b. Eşref: "Evet! Ederim" dedi.

Muhammed b. Mesleme, onun saçını kokladı. Arkadaşlarına da koklattıktan sonra, Ka'b b. Eşrefe: "Senin saçını bir kez daha koklamama müsaade eder misin?" diye sordu.

Ka'b b. Eşref: "Evet! Ederim" dedi.

Muhammed b. Mesleme, Ka'b'ın başını sımsıkı yakalar yakalamaz, arkadaşlarına: "Vurun!" dedi. Vurup öldürdüler. Ka'b vurulup yere düştüğü zaman öyle bir çığlık kopardı ki, çevredeki kalelerden, çıralarını yakmayan kalmadı. Fedailer hemen oradan uzaklaştılar.

Ka'b b. Eşrefin öldürüldüğü gecenin sabahında, Yahudilerden bir topluluk, Resul-i Ekrem (sav)’in yanına varıp; "Büyüklerimizden birisi olan adamımız geceleyin hiç sebepsiz ve suçsuz olarak öldürüldü!" dediler.

Hz. Resul-i Ekrem (sav) "O, kendinden olan diğer kimseler gibi yerinde ve kabında dursaydı öldürülmezdi. Fakat o bizi hep rahatsız eder, şiirle yerer dururdu. Sizden her kim böyle yaparsa, cezası kılıçtır!" buyurdular.

(Hürseda Haber)Bu makaleye yorum ekleyen ilk siz olun…
Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2018   Tüm Hakları Saklıdır.