Ana SayfaKültür-Sanat
2012-10-25 01:22
Rehber TV Yeni Yerinden Yayına Başladı

Rehber TV Yeni Yerinden Yayına Başladı

Rehber TV, bir haftalık aranın ardından yeni yerinden yayına başladı. Bayram Sohbetleri programında yeni yanın dönemini değerlendiren kanalın siyasi danışmanı Fikret Gültekin, Rehber TV’nin ümmetin televizyonu olduğuna vurgu yaparak, izleyicilerin öneri ve eleştirilerinin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.
Paylaş | Facebook   | + Ο -
Yazdir

Kısa süre öncesine kadar “Çağrı” ismiyle izleyicilerin beğenisine mazhar olan Rehber TV, isim değişikliği sürprizinin ardından, büyük emekler verilerek hazır hale getirilen yeni yerinden ilk defa yayın yapmaya başladı.

Televizyonun yeni yayın dönemini değerlendiren Fikret Gültekin, “Bu televizyon kanalı bütün bir ümmetindir. Biz böyle görüyoruz. Bizim izleyicilerimizden 1. Talebimiz, kanalımızı izleyip kendini kanalın sahibi gören herkesin bir şekilde çaba sarf etmesidir. Şüphesiz sarf edilecek en küçük çaba programları takip etmek, yani izlemek.” olduğunu söyledi.

İzleyicilerin görmüş olduğu eksiklikleri, aksaklıkları hiç zaman kaybetmeden kendilerine bildirilmesinin 2. Talepleri olduğunu dile getiren Gültekin, “İsteyen kardeşimiz istediği eleştiriyi yapabilir. Fakat birazda içinde bulunduğumuz şartları göz önüne alarak, yapılan eleştirilere eğer onların istediği gibi bir yanıt verilmiyorsa, bunu hoşgörüyle karşılamaları gerekir.” dedi.

Değerlendirmelerine bir anekdotla devam eden Gültekin, televizyon ortamındaki çalışma şartlarını bilmeyen bir izleyicinin “… işte ne var bunda. Bir CD’yi alıp cihaza yerleştirmek çok mu zor” şeklindeki eleştirisini aktardı. “Bu kardeşimiz bilmediği bir konuda eleştiri yöneltmiş, biz bunu saygıyla karşılıyoruz ama bu işler öyle basit değil” diyen Gültekin, bu işlerin telif boyutunun olduğunu, alt yazı boyutunun olduğunu, altyazıyı montajlama boyutunun olduğunu ve en öenmlisi bu işleri yapacak teknik elaman ihtiyacı boyutunun olduğunu hatırlattı.

İzleyicilerin kanaldan büyük beklenti içerisinde olduğunu bildiklerini ifade eden Gültekin, en çok eleştiriyi “neden film ve dizi film” yayınlamadıkları konusunda aldıklarını belirtti. Yayın ilkleri gereği her film ve dizi filmi yayınlayamadıklarını ve izleyicilerin eleştirilerini kesmek adına, içinde Allah’ın kerih gördüğü hususları barındıran filmleri oynatamayacaklarını söyledi. Film konusunda çok seçici davrandıklarının altını çizen Gültekin, işin bir diğer boyutunun da maddi külfet olduğunu anımsattı. Türkçe seslendirmeli Hz Yusuf filminin almak istediklerini aktaran Gültekin, filmin her bölümü için 10 bin dolar talep edildiğini, toplamda 40 küsur bölüm olan filmin maliyetinin büyüklüğüne dikkat çekti.

İzleyicilerden zorlukları aşmak için anlayışla birlikte fiili ve kavli dua talep ettiklerini belirten Gültekin, herkesin üzerine düşen görevi yerine getirerek elini taşın altına koymasını istedi. Kanalın renklenmesinin bir bakıma izleyicinin talebine bağlı olduğunu söyleyen Gültekin, taleplerin İslami maslahat çerçevesinde değerlendirileceğinden kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini söyledi.

Konuşmasının bir bölümünü televizyon çalışanlarına ayırarak çalışanların yüklendiği misyona dikkat çeken Gültekin, yapılan işin ibadet niteliği taşıdığını, her ibadetin kendine göre zorlukları olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Düşünün ki, milyonları ilgilendiren bir ibadeti gerçekleştiriyorsunuz. Burada sarf edilen çaba bu ibadetle orantılı olması gerekir. Bu orantı fedakârlıkta da kendini göstermelidir. Demek ki hepimizin üzerine ayrı sorumluluklar düşüyor. Ben inanıyorum ki, hiçbir arkadaşımız aç kalmaktan, susuz kalmaktan şikayetçi değildir.  Aksine 7 gün değil, 70 gün de çalışsalar, şikayetçi olmayacaklardır. Çünkü onlar, büyük ibadetin büyük mükafatının olacağının şuurundalr. Aynı şekilde izleyicilerimizin de bu idrakle hareket etmesini bekliyoruz.”

Son bölümde reklam konusuna değinen Gültekin, reklamlarda kadınların bir obje olarak kullanılmasının karşısında olduklarını söyleyerek, reklam konusunda getirdikleri kıstaslarını bir dönem başka yayın kuruluşlarına aktardıklarında “bu kıstaslarla hiçbir reklam alamazsınız” denildiği halde, fazla reklam yayınladıkları için RTÜK’ten uyarı aldıkları bilgisini aktardı. İlkelere bağlı kalındığı takdirde halkın desteğini esirgemediğini söyleyen Gültekin, “Genelde şöyle bir algı oluşturulmuş. Reklamın içine kadın figürü olmaz ise, bir şekilde sesinden veya cinsiyetinden istifade etmezseniz reklam alamazsınız mantığıyla hareket ediliyor. Bu hiç de öyle değil. Biz inanıyoruz ki; reklam piyasasını elinde tutanların dışında, İslami hassasiyetleri göz önünde bulunduran birileri piyasaya çıkarsa yüz binlerce işverenden reklam alacaklardır.” dedi.

Fikret Gültekin ve programın diğer konuğu olan Mehmet Şenlik hoca izleyicilerin Bayramını tebrik etmesinin ardından Necat Özdemir’in sunduğu “Bayram Sohbetleri” programı sona erdi.

Hürseda Haber çalışanları olarak Rehber TV’nin yeni mekânının hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, çalışan ve yöneticilerine başarılar diliyoruz. Allah cc muvaffak etsin… 

(Hürseda Haber)




Yorum Ekle
Bu habere yorum ekleyen ilk siz olun…
Kategoriye Ait Diğer Haberler
Haber1
Rehber TV Yeni Yerinden Yayına Başladı
Rehber TV, bir haftalık aranın ardından yeni yerinden yayına başladı. Bayram Sohbetleri programında yeni yanın dönemini değerlendiren kanalın siyasi danışmanı Fikret Gültekin, Rehber TV’nin ümmetin televizyonu olduğuna vurgu yaparak, izleyicilerin öneri ve eleştirilerinin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.
Haber1
AB ve ABD'de Bayram Namazı Saatleri
Avrupa ve Amerika'da önemli merkezlerin Bayram namazı saatleri.
Haber1
Veysel Karani Hazretlerinin Türbesine Akın
Siirt'in Baykan ilçesinde bulunan Veysel Karani Hazretleri Türbesine, Kurban Bayramı öncesinde Müslümanlar akın etti.
Haber1
'Sevinç ve Acının Bayramını Bir Arada Yaşıyoruz'
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, İslam ümmetinin bir taraftan sevincin, diğer taraftan da acının bayramını yaşadığını ifade etti.
Haber1
Kurban Bayramı 3 Farklı Günde Kutlanacak
Hicri ay takviminde hilalin gözlem yöntemindeki farklılıklardan dolayı İslam dünyası 3 ayrı günde Kurban Bayramına başlayacak.
Haber1
Batman Peygamber Sevdalıları Kurban Bayramı Mesajı
Peygamber Sevdalıları Platformu Batman Koordinatörlüğü, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, bayramın tüm İslam Alemine ve insanlığa barış ve huzur getirmesi temennisinde bulundu.
Haber1
AİHİP'den Bayramı Mesajı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu yayınladığı mesajla tüm Müslümanların Kurban Bayramını kutladı.
Haber1
İl İl Kurban Bayramı Namazı Saatleri
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verilerine göre, Kurban Bayramı namazı 25 Ekim Perşembe sabahı Ankara'da 7.51 İstanbul'da 8.08, İzmir'de 8.11, Iğdır'da 7.06'da kılınacak.
Haber1
Bingöl Peygamber Sevdalılarından Bayram Mesajı
Bingöl Peygamber Sevdalıları Platformu, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, yeryüzünde ve İslam coğrafyasının her bir yerinde akıtılan Müslüman ve mazlumların kanlarının durdurulmasına, zalim ve despotların zulümlerinin son bulmasına vesile olmasını diledi.
Haber1
Hacı Adayları Mina’da
Hac ibadetinin en önemli rükünlerinden olan Arafat Vakfesi'ne yarın duracak olan hacı adayları Peygamber Efendimiz'in (sas) yolunu takip etmek için Mina'ya çıktı. Mina'da bir gün geçirecek olan hacı adayları buradan Arafat'a geçerek vakfeye duracak.
Haber1
Bayramlaşma Merasimine Davet
Mustazaflar Cemiyeti Cizre Şubesi Kurban Bayramının ikinci gününde halkla bayramlaşacak.
Haber1
'Kurban Kestirmek Önemli Dini Bir Vecibedir'
Batman İl Müftüsü Hasan Çağlar yayımladığı bayram mesajında, Kurban kestirmenin hali vakti yerinde olan her Müslümanın önem vermesi ve yerine getirmesi emredilen dini bir vecibe olduğunu belirtti.
Haber1
'Kurban Bayramı Toplumsal Huzuru Sağlar'
Silvan Ümmet Der Yardım Komisyonu Başkanı M. Kerem Terim, kurbanın kişi ile rabbi arasındaki bağı sağlamlaştıran bir ibadet, Kurban Bayramının ise Müslümanlar arasında toplumsal huzuru sağlayan önemli zamanlardan olduğunu söyledi.
Haber1
Hz. İbrahim'i Anma Yarışması Sonuçları Açıklandı
Hz. İbrahim'i Anma Haftası münasebetiyle Bitlis'te Best-Der tarafında düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmasının sonuçları açıklandı.
Haber1
Çocuklara Kurban Nasıl Anlatılmalı?
Bayramlar, çocukların en mutlu olduğu günlerdir. Bayramlıklar giyilir, büyüklerin elleri öpülür, duası alınır ve harçlık toplanır… Ramazan bayramı’ndan farklı olarak bu bayram bir de günler öncesinden alınan kurbanlar kesilir. Peki insanlığın sevgi ve yardımlaşma ile birbirine yaklaştığı Kurban bayramı, çocuklara nasıl anlatılabilir?
Haber1
Gurbetçi Hacı Adayları Dualarla Uğurlandı
Hac mevsiminin gelmesiyle dünyanın dört bir yanındaki hacı adaylarının kutsal topraklara akını devam ediyor. Avrupalı hacı Adayları da bugün Franfurt havalimanından dualarla uğurlandı.
Haber1
Mekteb-Der'den Öğrencilerine Yönelik Kültürel Etkinlik
Adana Mekteb Eğitim ve Kültür Derneği, İslami şuur ve tesettür bilincinin kazandırılmasına yönelik kız öğrencilerine kültürel etkinlik düzenledi.
Haber1
İl il Kurban Bayramı Namazı Saatleri
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verilerine göre Kurban Bayramı Namaz vakitleri.
Haber1
Şafii Mezhebinde Kurban'ın Mahiyeti
Batman İl Müftüsü Hasan Çağlar yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Şafii Mezhebindeki Kurban ibadetinin mahiyeti hakkında bilgilendirmede bulundu.
Haber1
Piran Hak Der'den Tesettüre Çağrı Semineri
Dicle'de faaliyet yürüten, Pîran Hak-Der, 'Müslüman Kadının Kalesi Tesettür' konulu seminer düzenledi. Seminerde konuşan Eğitimci Birgül Eroğlu, Müslüman hanımların tesettürden uzaklaşma sebeplerine ve bunun olumsuz sonuçlarına dikkat çekti.
Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2018   Tüm Hakları Saklıdır.