Ana SayfaKültür-Sanat
2012-10-23 10:17
Çocuklara Kurban Nasıl Anlatılmalı?

Çocuklara Kurban Nasıl Anlatılmalı?

Bayramlar, çocukların en mutlu olduğu günlerdir. Bayramlıklar giyilir, büyüklerin elleri öpülür, duası alınır ve harçlık toplanır… Ramazan bayramı’ndan farklı olarak bu bayram bir de günler öncesinden alınan kurbanlar kesilir. Peki insanlığın sevgi ve yardımlaşma ile birbirine yaklaştığı Kurban bayramı, çocuklara nasıl anlatılabilir?
Paylaş | Facebook   | + Ο -
Yazdir

Birlik, beraberlik, sevgi ve yardımlaşmayla kalplerin birbirine yaklaştığı bir Kurban Bayramı daha geliyor. Bu bayramda yapılacak en büyük ibadetin kurban kesmek olduğunu Peygamber Efendimiz (sas) ‘İnsanoğlu, Kurban Bayramı günü Allah için kurban kesmekten daha sevimli bir iş yapmış olamaz.’ sözleriyle anlatıyor. Anne-babaların kurbanda aklına takılan soru ise şu: “Çocuğuma kurban kavramını nasıl anlatırım?” İlahiyatçı Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in güzel bir hikâye üslubu ile anlatılmasının doğru olacağını belirtirken, uzman psikolog Farika Teymur Artır, çocuklara yaşına uygun ve programlı verilen dini eğitimin bu soruyu cevaplandıracağı görüşünde.

Prof. Ay, eğitimci ve ebeveynlerin çocuklara kurban ibadetinden bahsetmeden önce konu hakkında doğru ve yeterli bilgiye sahip olmaları gerektiğini vurguluyor. “Yaşanan bu hadiseyi tatlı bir üslupla, hikâyeleştirerek anlatmak bile çocuklar için ‘Neden kurban kesiyoruz?’ sorusuna cevap olmaya yeter.” diyen Prof. Ay, Hz. İbrahim, Hz. İsmail ve diğer peygamberlerin isimleri ve hayat hikâyeleri ne kadar bilinirse, kurban kavramının da çocuğa o kadar yakın olacağını aktarıyor. İlahiyatçı Mehmet Emin Ay, “Zira çocuk, kurbanı çok sevdiği peygamber Hz. İsmail’in hayatına karşılık cennetten gönderilmiş bir hediye olarak görüyor ve sevgi, minnet duyabiliyor. Böylece çocuğun canlılara merhamet duygusu da kaybolmuyor. Allah’ın emri olduğunu düşünüyor ve kabul etmesi kolay oluyor.” şeklinde konuşuyor.

Uzman psikolog Farika Teymur Artır ise kurbanın çocuklara anlatılmasında doğru din eğitiminin önemini vurguluyor. Artır, aile içi din eğitiminde ebeveynin çocukla birlikte ibadet etmesi ve manevi ortamlarda birlikte olmasının etkili olduğunu kaydediyor. “Sahip olduğu nimetlerin devamı için Allah’a şükretmeye ve dua etmeye alışmış çocuk, kurban ibadetini anlayacaktır. Kurbanı bir canlıyı öldürmek olarak anlamayacaktır.” diyen uzman psikolog, çocuğun kurbanı bir canlının öldürülmesi olarak algılamaması için gördüğü bütün güzelliklerin Allah’tan geldiğinin farkında olması gerektiğini aktarıyor. Farika Artır, bu noktada anne-baba ve yetişkinlere de büyük sorumluluklar düştüğünü söylüyor. Çocukların duyduklarını ve gördüklerini doğru yorumlayabileceği altyapı oluşmadan, kurban, ölüm gibi açıklanması güç kavramların anlatılmasının olumsuz etkiler bırakabileceğini dile getiren Artır, “Ebeveyn öncelikle çocuğun sorduğu sorulara yaşına ve kişisel özelliklerine uygun cevaplar vermeli. Onların anlayacağı somut ve net açıklamalar yapmalı.” diyor.
Çocukta Allah inancının temeli 3 yaşında atılıyor!

0-3 yaşçocuklarda kavramların yerleştiği bir dönem. Kurban Bayramı kavramının yerleşmesi de diğer kavramlar gibi anne, babanın tutumlarını izlemesi sonucu oluşacağından bayram ziyaretlerine önem verilmeli. Bayramda anne-baba ve akrabaların mutluluğunu gören çocuk, bayram sevincini paylaşırken birlik ve beraberlik duygusunu yaşar. Çocuk küçük hediyelerle sevindirilmeli. Çocukta Allah inancının temeli 3 yaşında sorulan sorulara verilen cevaplarla atılır. Böylece ileriki yıllarda Allah için kurban kesildiği söylendiğinde, bunu anlaması Allah’a iman duygusu ile mümkün olacaktır.

3-6 yaşarası çocuğa, paylaşma ve yardımlaşma duygusunu anlatmak için Kurban Bayramı bir fırsat. Bayramın sosyal boyutu anlatılırken Kurban Bayramı’nda koyun, inek gibi hayvanların kesilerek yardıma muhtaç insanlara dağıtılıp yardım edildiği ifade edilmeli. Bu yaştaki çocuk yararlı gıdaları öğrenmeye başlıyor. Et yemenin insan sağlığı için önemli olduğu, bazı hayvanların insanların besin ihtiyacını karşılamak için yaratıldıkları ve kesim esnasında canlarının yanmadığı anlatılabilir. Koyun keçi gibi kurban edilen bu hayvanların kendilerini besleyen ve kurban eden insanlara sağlık kazandırdıkları için mutlu oldukları söylenebilir.

7-12 yaşdöneminde çocuk, hayat ve ölüm kavramını kazanmaya başlıyor. Bu dönemde çocuğa Allah’ın emriyle koç, koyun gibi hayvanların kurban edilerek etlerinin ihtiyaç sahibi kişilere dağıtılacağı uygun bir dilde anlatılmalı. Müslümanların kurban ibadetiyle sevap kazandığı söylenmeli. Bu yaşlarda kurbanın hayat nimetine şükür için kesildiği, Hz. İbrahim’e kurban etmesi için koç gönderildiği uygun bir dille anlatılabilir. Hikâyeler çocukların bazı kavramları daha iyi öğrenmesini sağlar. Bu hususta çocuğun kişisel özellikleri ile birlikte duygusal gelişimi de dikkate alınmalı. Bu yaştaki çocuklardan kurban eti dağıtma konusunda yardım istenebilir. Kurban kesimi küçük yaşta çocuklara izletmek doğru değildir. 9 yaşından sonra isterse izletilebilir.

Anne-baba çocuğun gelişim düzeyine uygun olarak kurban kesimi hakkında açıklama yapmamış ve çocuk beklemediği bir anda kesime tanık olmuşsa bu, çocukta psikolojik travma etkisi yapabilir. Hassas, ürkek, duygusal yapıda olan çocuklara özellikle dikkat edilmeli. Yaşı kaç olursa olsun kurban kesimi zorla izletilmemeli. Anne-babanın çocuğun duygularını hafife alarak “Zaten ölecekti, ne var bunda büyütülecek?” demesi, çocuğu ihmal ederek hiç açıklama yapmaması çocuk üzerinde olumsuz izler bırakır. (Zaman)
Yorum Ekle
Bu habere yorum ekleyen ilk siz olun…
Kategoriye Ait Diğer Haberler
Haber1
Rehber TV Yeni Yerinden Yayına Başladı
Rehber TV, bir haftalık aranın ardından yeni yerinden yayına başladı. Bayram Sohbetleri programında yeni yanın dönemini değerlendiren kanalın siyasi danışmanı Fikret Gültekin, Rehber TV’nin ümmetin televizyonu olduğuna vurgu yaparak, izleyicilerin öneri ve eleştirilerinin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.
Haber1
AB ve ABD'de Bayram Namazı Saatleri
Avrupa ve Amerika'da önemli merkezlerin Bayram namazı saatleri.
Haber1
Veysel Karani Hazretlerinin Türbesine Akın
Siirt'in Baykan ilçesinde bulunan Veysel Karani Hazretleri Türbesine, Kurban Bayramı öncesinde Müslümanlar akın etti.
Haber1
'Sevinç ve Acının Bayramını Bir Arada Yaşıyoruz'
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, İslam ümmetinin bir taraftan sevincin, diğer taraftan da acının bayramını yaşadığını ifade etti.
Haber1
Kurban Bayramı 3 Farklı Günde Kutlanacak
Hicri ay takviminde hilalin gözlem yöntemindeki farklılıklardan dolayı İslam dünyası 3 ayrı günde Kurban Bayramına başlayacak.
Haber1
Batman Peygamber Sevdalıları Kurban Bayramı Mesajı
Peygamber Sevdalıları Platformu Batman Koordinatörlüğü, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, bayramın tüm İslam Alemine ve insanlığa barış ve huzur getirmesi temennisinde bulundu.
Haber1
AİHİP'den Bayramı Mesajı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu yayınladığı mesajla tüm Müslümanların Kurban Bayramını kutladı.
Haber1
İl İl Kurban Bayramı Namazı Saatleri
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verilerine göre, Kurban Bayramı namazı 25 Ekim Perşembe sabahı Ankara'da 7.51 İstanbul'da 8.08, İzmir'de 8.11, Iğdır'da 7.06'da kılınacak.
Haber1
Bingöl Peygamber Sevdalılarından Bayram Mesajı
Bingöl Peygamber Sevdalıları Platformu, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, yeryüzünde ve İslam coğrafyasının her bir yerinde akıtılan Müslüman ve mazlumların kanlarının durdurulmasına, zalim ve despotların zulümlerinin son bulmasına vesile olmasını diledi.
Haber1
Hacı Adayları Mina’da
Hac ibadetinin en önemli rükünlerinden olan Arafat Vakfesi'ne yarın duracak olan hacı adayları Peygamber Efendimiz'in (sas) yolunu takip etmek için Mina'ya çıktı. Mina'da bir gün geçirecek olan hacı adayları buradan Arafat'a geçerek vakfeye duracak.
Haber1
Bayramlaşma Merasimine Davet
Mustazaflar Cemiyeti Cizre Şubesi Kurban Bayramının ikinci gününde halkla bayramlaşacak.
Haber1
'Kurban Kestirmek Önemli Dini Bir Vecibedir'
Batman İl Müftüsü Hasan Çağlar yayımladığı bayram mesajında, Kurban kestirmenin hali vakti yerinde olan her Müslümanın önem vermesi ve yerine getirmesi emredilen dini bir vecibe olduğunu belirtti.
Haber1
'Kurban Bayramı Toplumsal Huzuru Sağlar'
Silvan Ümmet Der Yardım Komisyonu Başkanı M. Kerem Terim, kurbanın kişi ile rabbi arasındaki bağı sağlamlaştıran bir ibadet, Kurban Bayramının ise Müslümanlar arasında toplumsal huzuru sağlayan önemli zamanlardan olduğunu söyledi.
Haber1
Hz. İbrahim'i Anma Yarışması Sonuçları Açıklandı
Hz. İbrahim'i Anma Haftası münasebetiyle Bitlis'te Best-Der tarafında düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmasının sonuçları açıklandı.
Haber1
Çocuklara Kurban Nasıl Anlatılmalı?
Bayramlar, çocukların en mutlu olduğu günlerdir. Bayramlıklar giyilir, büyüklerin elleri öpülür, duası alınır ve harçlık toplanır… Ramazan bayramı’ndan farklı olarak bu bayram bir de günler öncesinden alınan kurbanlar kesilir. Peki insanlığın sevgi ve yardımlaşma ile birbirine yaklaştığı Kurban bayramı, çocuklara nasıl anlatılabilir?
Haber1
Gurbetçi Hacı Adayları Dualarla Uğurlandı
Hac mevsiminin gelmesiyle dünyanın dört bir yanındaki hacı adaylarının kutsal topraklara akını devam ediyor. Avrupalı hacı Adayları da bugün Franfurt havalimanından dualarla uğurlandı.
Haber1
Mekteb-Der'den Öğrencilerine Yönelik Kültürel Etkinlik
Adana Mekteb Eğitim ve Kültür Derneği, İslami şuur ve tesettür bilincinin kazandırılmasına yönelik kız öğrencilerine kültürel etkinlik düzenledi.
Haber1
İl il Kurban Bayramı Namazı Saatleri
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verilerine göre Kurban Bayramı Namaz vakitleri.
Haber1
Şafii Mezhebinde Kurban'ın Mahiyeti
Batman İl Müftüsü Hasan Çağlar yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Şafii Mezhebindeki Kurban ibadetinin mahiyeti hakkında bilgilendirmede bulundu.
Haber1
Piran Hak Der'den Tesettüre Çağrı Semineri
Dicle'de faaliyet yürüten, Pîran Hak-Der, 'Müslüman Kadının Kalesi Tesettür' konulu seminer düzenledi. Seminerde konuşan Eğitimci Birgül Eroğlu, Müslüman hanımların tesettürden uzaklaşma sebeplerine ve bunun olumsuz sonuçlarına dikkat çekti.
Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2018   Tüm Hakları Saklıdır.