Ana SayfaKültür-Sanat
2012-10-19 18:03
"Kurban İbadeti Allah'a Yaklaştırır"

"Kurban İbadeti Allah'a Yaklaştırır"

Batman'da kılınan Cuma namazı hutbesinde "Kurban İbadeti" konusu ele alınarak, kurban ibadetinin Allah'a manen yaklaşmanın, O'nun emrine boyun eğmenin ve kulluk bilincini canlı tutmanın bir örneği olduğuna dikkat çekildi.
Paylaş | Facebook   | + Ο -
Yazdir

BATMAN - Cuma namazında Batman'daki camiler, cemaatin yoğun katılımıyla doldu taştı. Hutbelerde ise "Kurban İbadeti" konusu ele alındı.

Hutbede, Kurbanın bütün Peygamberlerin insanlık âlemine tebliğ ettiği hak dinin ibadetleri arasında var olan bir ibadet olduğu belirtilerek, "Yüce Rabbimiz, bu gerçeği Hac suresinin otuz dördüncü ayetinde; 'Her ümmet için, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık' buyurduğu ifade edildi.

Kurban ibadetinin, yüce Allah'a manen yaklaşmanın, O'nun emrine boyun eğmenin ve kulluk bilincini canlı tutmanın bir örneği olduğuna dikkat çekilen hutbede, "Kurban ibadeti, Kurban Bayramında yerine getirilen dini bir görevdir. Yüce Rabbimiz, 'Rabbin için namaz kıl ve kurban kes' emriyle, sevgili Peygamberimizde, 'Kurban Bayramında müminin yaptığı ibadetlerin Allah'a en sevimli olanı kurban kesmektir' buyurarak bu ibadeti teşvik etmiştir" ifadelerini kullanıldı.

Sevgili Peygamberimizin hicretin ikinci yılından itibaren vefat edinceye kadar her yıl düzenli olarak kurban kestiği ve imkânı olan her Müslüman'ın bu ibadeti yerine getirmesini istediğine dikkat çekilen hutbede, bölgemiz insanının da mezhebini ön plan çıkarmadan kurban ibadetinin yerine getirilmesi istendi.

Peygamberimizin (S.A.V.), 'Kim imkân bulur da kurban kesmezse bizim mescidimize yaklaşmasın' buyurarak kurban kesmenin zenginler için bir sorumluluk olduğu hatırlatıldığı hutbede, Peygamberimizin 'Kesilen kurbanın kanı yere düşmeden, Allah katında yüksek bir mevkiye çıkacağını' bu nedenle gönül hoşnutluğu ile bu ibadetin yerine getirilmesini istediğine vurgu yapıldı.

Bütün ibadetlerin yüce yaratıcıya yaklaşma ve o'nun rızasını kazanma isteğiyle yapıldığına işaret edilen hutbede, "Kurban ibadetinin hedefi de Allah'a karşı sorumluluk ve bağlılık duygusunu geliştirmektir. Hac Suresi 37. Ayette;'Kurbanların kan ve etinin değil, kesenlerin takvasının Allah'a ulaşacağının' belirtilmesi böyle bir anlam taşır" ifadeleri kullanıldı.

Hutbede, kurbanın gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar sağlayan bir ibadet olduğuna değinilerek, "Kurban, Müslüman'ı Allah'a yaklaştırarak, onu günahların kirlerinden temizler. Toplumda kardeşlik, yardımlaşma, dayanışma ve fedakârlık ruhunu geliştirir. Toplumda sosyal adaletin gerçekleşmesine yardım eder. İnsanlar arasında sevgi ve saygı duygularını güçlendirir. Zengin kişiyi, malını Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak için vermeye alıştırır. Böylece onu cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır" denildi. (Veysi Demir-İLKHA)
Yorum Ekle
Bu habere yorum ekleyen ilk siz olun…
Kategoriye Ait Diğer Haberler
Haber1
Rehber TV Yeni Yerinden Yayına Başladı
Rehber TV, bir haftalık aranın ardından yeni yerinden yayına başladı. Bayram Sohbetleri programında yeni yanın dönemini değerlendiren kanalın siyasi danışmanı Fikret Gültekin, Rehber TV’nin ümmetin televizyonu olduğuna vurgu yaparak, izleyicilerin öneri ve eleştirilerinin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.
Haber1
AB ve ABD'de Bayram Namazı Saatleri
Avrupa ve Amerika'da önemli merkezlerin Bayram namazı saatleri.
Haber1
Veysel Karani Hazretlerinin Türbesine Akın
Siirt'in Baykan ilçesinde bulunan Veysel Karani Hazretleri Türbesine, Kurban Bayramı öncesinde Müslümanlar akın etti.
Haber1
'Sevinç ve Acının Bayramını Bir Arada Yaşıyoruz'
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, İslam ümmetinin bir taraftan sevincin, diğer taraftan da acının bayramını yaşadığını ifade etti.
Haber1
Kurban Bayramı 3 Farklı Günde Kutlanacak
Hicri ay takviminde hilalin gözlem yöntemindeki farklılıklardan dolayı İslam dünyası 3 ayrı günde Kurban Bayramına başlayacak.
Haber1
Batman Peygamber Sevdalıları Kurban Bayramı Mesajı
Peygamber Sevdalıları Platformu Batman Koordinatörlüğü, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, bayramın tüm İslam Alemine ve insanlığa barış ve huzur getirmesi temennisinde bulundu.
Haber1
AİHİP'den Bayramı Mesajı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu yayınladığı mesajla tüm Müslümanların Kurban Bayramını kutladı.
Haber1
İl İl Kurban Bayramı Namazı Saatleri
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verilerine göre, Kurban Bayramı namazı 25 Ekim Perşembe sabahı Ankara'da 7.51 İstanbul'da 8.08, İzmir'de 8.11, Iğdır'da 7.06'da kılınacak.
Haber1
Bingöl Peygamber Sevdalılarından Bayram Mesajı
Bingöl Peygamber Sevdalıları Platformu, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, yeryüzünde ve İslam coğrafyasının her bir yerinde akıtılan Müslüman ve mazlumların kanlarının durdurulmasına, zalim ve despotların zulümlerinin son bulmasına vesile olmasını diledi.
Haber1
Hacı Adayları Mina’da
Hac ibadetinin en önemli rükünlerinden olan Arafat Vakfesi'ne yarın duracak olan hacı adayları Peygamber Efendimiz'in (sas) yolunu takip etmek için Mina'ya çıktı. Mina'da bir gün geçirecek olan hacı adayları buradan Arafat'a geçerek vakfeye duracak.
Haber1
Bayramlaşma Merasimine Davet
Mustazaflar Cemiyeti Cizre Şubesi Kurban Bayramının ikinci gününde halkla bayramlaşacak.
Haber1
'Kurban Kestirmek Önemli Dini Bir Vecibedir'
Batman İl Müftüsü Hasan Çağlar yayımladığı bayram mesajında, Kurban kestirmenin hali vakti yerinde olan her Müslümanın önem vermesi ve yerine getirmesi emredilen dini bir vecibe olduğunu belirtti.
Haber1
'Kurban Bayramı Toplumsal Huzuru Sağlar'
Silvan Ümmet Der Yardım Komisyonu Başkanı M. Kerem Terim, kurbanın kişi ile rabbi arasındaki bağı sağlamlaştıran bir ibadet, Kurban Bayramının ise Müslümanlar arasında toplumsal huzuru sağlayan önemli zamanlardan olduğunu söyledi.
Haber1
Hz. İbrahim'i Anma Yarışması Sonuçları Açıklandı
Hz. İbrahim'i Anma Haftası münasebetiyle Bitlis'te Best-Der tarafında düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmasının sonuçları açıklandı.
Haber1
Çocuklara Kurban Nasıl Anlatılmalı?
Bayramlar, çocukların en mutlu olduğu günlerdir. Bayramlıklar giyilir, büyüklerin elleri öpülür, duası alınır ve harçlık toplanır… Ramazan bayramı’ndan farklı olarak bu bayram bir de günler öncesinden alınan kurbanlar kesilir. Peki insanlığın sevgi ve yardımlaşma ile birbirine yaklaştığı Kurban bayramı, çocuklara nasıl anlatılabilir?
Haber1
Gurbetçi Hacı Adayları Dualarla Uğurlandı
Hac mevsiminin gelmesiyle dünyanın dört bir yanındaki hacı adaylarının kutsal topraklara akını devam ediyor. Avrupalı hacı Adayları da bugün Franfurt havalimanından dualarla uğurlandı.
Haber1
Mekteb-Der'den Öğrencilerine Yönelik Kültürel Etkinlik
Adana Mekteb Eğitim ve Kültür Derneği, İslami şuur ve tesettür bilincinin kazandırılmasına yönelik kız öğrencilerine kültürel etkinlik düzenledi.
Haber1
İl il Kurban Bayramı Namazı Saatleri
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verilerine göre Kurban Bayramı Namaz vakitleri.
Haber1
Şafii Mezhebinde Kurban'ın Mahiyeti
Batman İl Müftüsü Hasan Çağlar yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Şafii Mezhebindeki Kurban ibadetinin mahiyeti hakkında bilgilendirmede bulundu.
Haber1
Piran Hak Der'den Tesettüre Çağrı Semineri
Dicle'de faaliyet yürüten, Pîran Hak-Der, 'Müslüman Kadının Kalesi Tesettür' konulu seminer düzenledi. Seminerde konuşan Eğitimci Birgül Eroğlu, Müslüman hanımların tesettürden uzaklaşma sebeplerine ve bunun olumsuz sonuçlarına dikkat çekti.
Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2018   Tüm Hakları Saklıdır.