Ana SayfaEkonomi
2012-10-22 18:35
Siirt Mermerine DİKA'dan Destek

Siirt Mermerine DİKA'dan Destek

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), Siirt'te faaliyet gösteren bir mermer şirketine destek verdi.
Paylaş | Facebook   | + Ο -
Yazdir

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), KOBİ'lere yönelik olan Sektörel Gelişme Mali Destek Programı kapsamında Siirt'te faaliyet gösteren Akkoyunlar Karo Mermer Şirketi'nin "Mermer İşleme Kapasitesinin Arttırılması ve Üretimde Çevrenin Korunması" adlı projelerini destekledi.

DİKA'nın yaptığı açıklamada, Siirt'te bulunan mermer madenlerinin avantaj olduğu belirtilerek, "Siirt'te mevcut 8 adet mermer işletmesinden sadece ikisinin büyük çaplı mermer işleme kapasitesi bulunmaktadır. İşletmelerin genelde atölye tarzında kalarak faaliyet gösteriyor olmaları, Siirt'in var olan madenlerini iyi değerlendirememeleri sonucunu doğurmaktadır" denildi.

Akkoyunlar Mermer Projesinin genel amacının Siirt'teki mermer sektörünün üretim kapasitesini arttırarak bölgesel rekabet gücünü ve istihdamı arttırmak olduğu ifade edilen açıklamada, "İlde üretim kapasitesi yüksek mermer işleme tesislerinin bulunması, Siirt'in bu alandaki bölgesel rekabetine ve istihdamına büyük oranda katkı sağlayacaktır. Projenin özel amacı, Akkoyunlar Mermer işletmesinin mermer üretim kapasitesini yüzde 200 arttırarak bölge içi ve bölge dışı rekabet düzeyini yükseltmektir" ifadeleri kullanıldı.

Projenin toplam uygun maliyetinin 620 bin TL olduğunu ve Dicle Kalkınma Ajansı tarafından yüzde 50 oranında yaklaşık olarak 310 bin TL destek aldığı belirtilerek, "Mevcut üretim tesisi genişletilerek 500 m2 den 748 m2 ye çıkarıldı. Proje ile birlikte alınan makineler sayesinde işletmenin yıllık üretim miktarı yaklaşık 25.000 m2 iken yaklaşık 50.000 m2 olmuştur. Böylece yüksek hacimli taleplere cevap verme imkânı doğmuş, sadece il içindeki talepleri değil, il dışındaki talepleri de karşılama noktasında yeterli kapasiteye ulaşarak, rekabet edebilirliği sağlanmıştır" diye kaydedildi.

Açıklamanın devamında kurulan çevreci su arıtma sistemi ile doğaya bırakılan kireçli su aylık 150 tondan yaklaşık 20-30 tona indirileceği vurgulanarak, "İşletmenin su ve nakliye gideri yıllık yaklaşık 18 bin TL azaldı. Kurulan arıtma sistemi ile geri dönüştürülen su daha iyi arıtıldığı için ürün kalitesi yükseldi. Arıtma sistemi ile daha önce kireçli suyun havuzlardan boşaltılmasında kaybedilen zaman kazanılarak işletmenin daha fazla üretim yapması sağlandı. Çevreci teknolojiye geçilmesiyle, ürün kalitesi ile verimliliği artarak üretim maliyetlerini yüzde 5 düşürmüş; zaman, yakıt ve işgücünden tasarruf edilmiş oldu" denildi. (M. Fatih Akgül-İLKHA)
Yorum Ekle
Bu habere yorum ekleyen ilk siz olun…
Kategoriye Ait Diğer Haberler
Haber1
AKİB'ten Etiyopya'ya Ticari Heyet
Akdeniz İhracatçılar Birliği ticari bir heyetle Etiyopya'ya çıkartma yaptı.
Haber1
Borsada Tarihi Rekor
Haftanın ilk işlem gününü 71.219,47 puandan kapatan borsa, tarihinin en yüksek ikinci kapanışını yaptı.
Haber1
Siirt Mermerine DİKA'dan Destek
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), Siirt'te faaliyet gösteren bir mermer şirketine destek verdi.
Haber1
'Ciddi Bütçe Yüküyle Karşı Karşıyayız'
Babacan, "Emekli sayısı 10 milyonu aştı. Özellikle sağlık konusunda ciddi bir bütçe yüküyle karşı karşıyayız" dedi.
Haber1
'4 Ülkeden Birini Seçeceğiz'
Taner Yıldız: 2. nükleer santral için dört ülkeden birini seçeceğiz.
Haber1
Noterler, 2B Devrinde Harcı Dörde Katladı
Orman vasfını kaybetmiş arazilerin (2B) kullanıcılarına satışı için başvurular 30 Ekim’de sona erecek. 450 bin kullanıcıdan 300 bini başvururken, 140 bini müracaat bedelini ödeyemedi.
Haber1
TOKİ İndirim Kampanyasının Süresini Uzattı
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarının yoğun talebi üzerine başlattığı indirim kampanyasının süresini uzattı.
Haber1
Kredi Kartıyla Kurbanlıkta Faize Dikkat
Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Yaman, kurban bedelinin kredi kartıyla ödenebileceğini ancak faizli işleme düşmemek gerektiğini söyledi.
Haber1
Kobilere İhracat Süreçlerini Oyunla Öğrenme Fırsatı
Geleneksel iş yapma yöntemleri ve kısıtlı kaynakları nedeniyle uluslararası rekabette zorlanan KOBİ'ler için ihracatı öğrenmek artık çok kolay.
Haber1
Suudi İş Adamı Kara Listeden Çıkarıldı
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK)'nın Suudi iş adamı Yasin el-Kadı'yı kara listeden çıkarmasının ardından hükümet, Kadı hakkında 2001'de alınan Bakanlar Kurulu kararını yeni bir kararla yürürlükten kaldırdı.
Haber1
Konyalı İş Adamları Yemen Pazarına Açılıyor
Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği (AKTİSAD) önderliğinde bir grup Konyalı iş adamı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte Yemen'e gidip, iş görüşmeleri yapacak.
Haber1
İslami Kredi Kartı Geliyor
Mısır'da bir banka İslami kredi kartını halka arz edeceğini açıkladı.
Haber1
TISİAD Mersin Ekonomi Platformu'nun 24. Üyesi Oldu
Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD), Mersin Ekonomi Platformu'nun (MEP) 24'üncü üyesi oldu.
Haber1
Bölge Sanayisi Otomasyona Geçiyor
DİKA, Batman'da bir firmanın "PVC'de Otomasyon'a Geçiş Yoluyla Kapasite Arttırma Projesi"ni desteklenerek hayata geçirildi.
Haber1
Emekliye İntibak Müjdesi
İntibak düzenlemesi kapsamında aylıklarda güncelleme yapıldı. 2000'den önce emekli olanlar 10 ile 339 lira arasında zam alacak.
Haber1
Apple, iPad Mini'yi 23 Ekim'de Tanıtabilir
Apple şirketinin yeni ürünü "iPAD Mini"nin 23 Ekim'de tanıtılabileceği belirtiliyor.
Haber1
Palamut'un Tanesi 1 Lira'ya Düştü
Karadeniz'de son yılların en bereketli balık sezonunun yaşanması nedeniyle balıkçı tezgahlarında palamudun fiyatı 1 liraya kadar düştü.
Haber1
Benzinde 13-14 Kuruş İndirim
Rafineri çıkış fiyatlarında dün akşam yapılan indirimler satışlara yansıdı.
Haber1
Dolar Geriledi
Dolar iki haftanın en düşük seviyesi olan 1.80 TL'nin altına inerek 1.794 TL'ye geriledi.
Haber1
'AB Dünyanın En Riyakar Kuruluşudur'
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''AB gelmiş geçmiş ikiyüzlülüğü en fazla hissedilmiş olan bir birliktir. Dünyanın en riyakar kuruluşudur'' dedi.
Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2018   Tüm Hakları Saklıdır.