Ana SayfaDünya
2012-10-24 21:30
Filistin Sorununa Katar Tarzı Çözüm

Filistin Sorununa Katar Tarzı Çözüm

Katar Emiri Hamad bin Halife’nin Gazze gezisinde Filistin sorununa ilişkin ortaya koyduğu çözüm önerisi, Katar’ın Gazze’ye yaptığı maddi yardımlara ilişkin haberlerin gölgesinde kaldı.
Paylaş | Facebook   | + Ο -
Yazdir

 Katar Emiri Hamad bin Halife’nin eşi Şeyha Moza ile birlikte gerçekleştirdiği Gazze gezisinde Katar’ın Gazze’ye yaptığı maddi yardımlara ilişkin haberler öne çıkarılırken, Emir Hamad bin Halife’nin Hamas’ı “İsrail’le adil bir barış”a ikna etme çabaları dikkatlerden kaçırıldı.

Katar Emiri Hamad bin Halife’nin Gazze ziyareti bir Arap liderin 2005 yılından beri abluka altındaki Gazze’ye yaptığı ilk ziyaret olarak öne çıkarılırken, Gazze’deki Filistinli yetkililer de Şeyh Hamad bin Halife’nin ziyaretini uygulanan ablukanın “fiilen iflas etmesi” olarak yorumladı.

Ancak Katar Emiri Hamad bin Halife’nin Gazze ziyaretindeki gündemi sadece Gazze’nin yeninden yapılandırılması değildi. Emir Hamad bin Halife, Gazze ziyareti sırasında Hamas ve el-Fetih’i bir araya gelmeye de çağırdı.

Salı akşamı Gazze Üniversitesinde bir konuşma yapan Katar Emiri Hamad Bin Halife Al-i Sani, Filistinliler arasındaki bölünmüşlüğün İsrail saldırganlığı karşısında Filistin davasına verdiği zarardan söz ederek Hamas’la el-Fetih’i uzlaşmaya davet etti.

Ancak Katar Emiri’nin Hamas ve el-Fetih’i üzerinde uzlaşmaya davet ettiği şey “İsrail’le adil bir barışın” yapılması, yani Hamas’ın direniş söylemini terk etmesiydi.

Katar Emiri Hamd Bin Halife, “Ne barış müzakerelerinden geriye bir şey kaldı ne de direniş adına belirgin bir strateji var. Bu şartlar altında Filistinliler neden İsrail’le adil bir barış konusunda birleşip İsraillileri bu barışa gönüllü olarak veya zorla kabule mecbur etmiyorlar?” dedi.

Filistin sorununu izleyen herkes, İsrail’in 2005 yılında Gazze’den tek taraflı olarak çekilmesinin, direniş stratejisinin açık bir zaferi olduğu görüşünde; ancak Katar Emiri Hamad bin Halife’ye göre direniş seçeneğinin somut bir stratejisi bulunmuyordu ve Filistin direnişinin en önemli unsuru olan Hamas’ın bu seçeneği artık terk etmesi gerekiyordu.

Katar Emiri, Filistin sorununun çözümüne ilişkin tezini “Filistinliler arasındaki bölünmüşlüğe son verilmesi” gibi İsrail dışında herkes tarafından desteklenen bir argümanla destekliyor ve “barış müzakeresi” diye bir şeyin artık mevcut olmadığını söyleyerek el-Fetih’in; somut bir direniş stratejisi olmadığını belirterek de Hamas’ın yanlışta olduğunu savunuyordu.

Ancak Filistin sorununun çözümünü “İsrail’le yapılacak adil bir barış” ile mümkün gören Katar Emiri’nin çağrısını kabul etmesi durumunda el-Fetih’in yapısal bir değişikliğe gitmesini gerektirecek bir durum söz konusu değilken, aynı şeyi İsrail’in varlığını tanımayan Hamas için söylemek mümkün gözükmüyor.

Özetle Katar Emiri zahiren hem Hamas’ı hem de el-Fatih’i yanlış yapmakla suçlar gözükse de aslında Hamas’tan kendisini el-Fetih’e dönüştürmesini, İsrail'i tanımasını ve “İsrail’le adil bir barış” yapmasını istiyor.

Çeşitli bölgesel baskılarla Suriye’den çıkan Hamas liderlerinin direniş çizgisinde kalmayı ne kadar sürdürebileceği tartışıladursun, Katar Emiri’nin hem de Filistin direnişinin merkezi olan Gazze’de Hamas’ı direniş seçeneğinden vazgeçmeye çağırabilecek bir nüfuz elde etmiş olması son derece düşündürücü gözüküyor. (YDH)
Yorum Ekle
Bu habere yorum ekleyen ilk siz olun…
Kategoriye Ait Diğer Haberler
Haber1
Orta Asya'da Nükleer Atık Tehdidi
Orta Asya ülkeleri, yaklaşık 800 milyon ton uranyum atığı tehdidi altında
Haber1
Filistin Sorununa Katar Tarzı Çözüm
Katar Emiri Hamad bin Halife’nin Gazze gezisinde Filistin sorununa ilişkin ortaya koyduğu çözüm önerisi, Katar’ın Gazze’ye yaptığı maddi yardımlara ilişkin haberlerin gölgesinde kaldı.
Haber1
Microsoft'a Rekor Ceza
Windows 7'de kullanıcılara tarayıcı seçeneği sunmayan yazılım devi Microsoft resmi olarak uyarı aldı.
Haber1
'Bayram Sevincimiz Kursağımızda Kaldı'
Halkı Müslüman olan ülkelerde Kurban Bayramı'nın farklı günlerde idrak ediliyor olması, o ülkelerden gelerek Avrupa’da yaşayan Müslümanların tepkisini çekiyor.'Bayram sevincimizi kursağımızda bıraktılar' diyerek ihtilafın başını çeken Suudi Arabistan yönetimine sitem eden vatandaşlar, bu işe bir çözüm getirilmesi talebinde bulundular
Haber1
Salihi: 'İran, Avrupa’nın En Güvenilir Ortağı'
İsveç’in yeni Tahran büyükelçisini kabul eden İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, İran’ın, Avrupa’nın en güvenilir ortağı olduğunu söyledi.
Haber1
Uzak Doğu'nun Kanayan Yarası: Patani
Tayland'a bağlı Patani bölgesinde yıllardır baskı ve asimilasyona maruz kalan yaklaşık 3 milyon Müslüman, Kurban Bayramı'na buruk bir şekilde giriyor
Haber1
Irak'ta Suriyeli Mülteciler İçin Yeni Kamp
Irak hükümeti Suriyeli sığınmacılar için yeni bir kamp kuracak.
Haber1
Filistinli Direnişçiler, Beş Siyonist'i Yaraladı
Siyonist İsrail rejiminin Gazze şeridinde işlediği cinayetlere karşı Filistinli mücahitler Siyonist bölgelere onlarca füze atarak beş Siyonist'i yaraladılar.
Haber1
Kuveyt'te Tutuklanan 60 Kişi Serbest Bırakıldı
Kuveyt'te geçtiğimiz hafta hükümeti protesto etmek amacıyla gösteri yaptıkları için tutuklanan 60 kişi serbest bırakıldı
Haber1
İşkenceyi Deşifre Eden Ajanı CIA Affetmedi
Amerikan istihbarat örgütü CIA'in 11 Eylül sonrası gözaltına aldığı terör zanlılarına işkence yaptığını basına sızdıran eski ajan John Kiriakou 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Haber1
Libya'da ''Kurtuluş'' Günü Kutlamaları
Libya'da halk 42 yıllık Kaddafi iktidarının sona erdiği 23 Ekim Kurtuluş Günü'nü 1. yıl dönümünde kutladı.
Haber1
Borç ''Çizme''yi Aştı
İtalya'nın, 2012 yılının ikinci çeyreğinde borç oranı yüzde 126 seviyesine ulaşarak yeni bir rekor kırdı.
Haber1
Esed Ateşkesi Kabul Etti
BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, Esed yönetiminin Kurban Bayramı süresince ateşkes planını kabul ettiğini açıkladı.
Haber1
'Başsavcı Mübarek'in En Sadık Adamlarındandır'
Geçtiğimiz Cumhurbaşkanlığı seçiminde Selefilerin Nur Partisinin adayı olan Şeyh Hazım Ebu İsmail, Mısır Başsavcısı Abdulmecit Mahmut'un devrik lider Hüsnü Mübarek'in en sadık adamı olduğunu ve derhal görevden alınması gerektiğini ifade etti.
Haber1
Arakan'da Çatışmalar Yeniden Alevlendi
Myanmar'ın batı sahilindeki Rakhine eyaletinde Müslümanlarla Budistler arasındaki çatışmaların son 3 günde yeniden başladığı bildirildi.
Haber1
Greve Giden Gazeteciler, Haberleri İmzasız Yayınladı
İspanya'nın en büyük iki medya grubu Prisa ve Unidad Editorial'da yaşanan tenkisatlara karşı gazeteciler iş bırakma ve imza grevine gidiyor.
Haber1
İsrail'e Roket Saldırısı: 3 Yaralı
İsrail'in Negev bölgesine yapılan roket saldırısında 2'si ağır, 3 İsrailli yerleşimci yaralandı.
Haber1
Mısır'da Yakıt Krizine Çözüm Aranıyor
Mısır Sanayiciler Birliği, tekrarlanan yakıt krizinin giderilmesi için bakanlar kuruluyla, fabrikalara doğalgaz ithalatı müzakeresi yapıyor.
Haber1
Lübnan Başbakanı Mikati Görevine Başladı
Lübnan Başbakan Yardımcısı Haldun Şerif, Başbakan Necib Mikati'nin başbakanlık binasına dönerek görevine başladığını ve İstihbarat Şefi Visam el-Hasan'ın ölümüne sebep olan suikastın araştırılmasını mahkemeye havale ettiğini bildirdi.
Haber1
Lübnan'da 34'ü Suriyeli 100 Kişi Tutuklandı
Beyrut ve Trablus kentlerinde olay çıkaran 100 militanın Lübnan güvenlik güçleri tarafından tutuklandığı bildirildi.
Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2018   Tüm Hakları Saklıdır.