Aile yuvası aynı zamanda bir okuldur.  Bu okulun öğretmeleri anne ve babadır. Okul öğrencileri ise, hiç şüphesiz çocuklardır. Aile eğitimini önemseyen kitapları okumamızda fayda vardır.
 
Bu minvalde daha önce, “Kur'an Işığında Ailemizle 52 Ders” ve “Hadisler Işığında Ailemizle 52 Ders” isimli eserler çıktı.
 
Bu yazımızda, tanıtımını yapacağımız kitap ise serinin üçüncü kitabı olan “Ailemizle 52 Derste Ahlak” isimli eserdir.
 
Eser,“Gümüş Kalemler” tarafından kaleme alınmıştır. Gümüş Kalemlerin, isimlerini ise şöyle sıralayabiliriz:  Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ekşi, Ahmet Meydan, Dr. Ahmet Türkan, Mehmet Baydaş, Eyüp Koç, Ahmet Yapıcı, Dr. Ekrem Özbay, Yrd. Doç. Dr. Ramazan Şahan, ve Ali Sacit Türker’dir. 
 
Kitap, Ensar Neşriyat tarafından okurun istifadesine sunulmuştur.  Kitabın içerinse ahlak ile ilgili önemli bilgiler yer almaktadır. Kitap akıcı ve anlaşılır bir dil ile kaleme alınmıştır.
 
Kitabın önsözünde şu açıklamaya yer verilmiştir:
 
“Anne ve babaların en önemli görevlerinden biri çocuklarına dini eğitim ve öğretim vermektir. Ancak günümüzde pek çok anne–baba bu görevi yapmamaktadır. Kimi anne- babalar çalışma hayatının yoğun temposu içinde yeterli vakit bulamadıkları için, kimileri de bu konuda kendilerini yeterli görmedikleri için çocuklarına din eğitim ve öğretimi vermemektedir.  İşte bu kitap aile ailelere çocuklarıyla etkili zaman geçirebilmeleri ve dini birlikte öğrenmelerine katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.”
 
Bir Müslüman’ın en büyük özelliği güzel ahlakıdır. Ailede ahlakı çökünce, toplumun da ahlakı çökmeye mahkûmdur.  Şunu unutmayalım ki, ahlakı güzel olanın, hayatı da güzel olur. İyi şahsiyetli bir insan olmanın yolu güzel ahlaktan geçer. Güzel ahlakını kaybeden bir insan her şeyini kaybeder. Çünkü Ahlak iman ile doğru orantılıdır.
 
Nitekim Hz. Muhammed (s.a.s.) şöyle buyurmaktadır:
 
“Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim”
 
Şu bir gerçektir ki, güzel ahlak bir Müslüman’ın en önemli özeliğidir.  İslam dini müntesiplerini güzel huylara teşvik etmiş. Kötü alışkanlık ve davranışlardan ise men etmiştir.
 
Bir aile olarak kendimize ve toplumumuza faydalı olmak istiyorsak, Peygamberimizin şu sözünü iyi düşünmeliyiz: “Müminlerin iman yönünden en hayırlısı ahlakı en güzel olan ve ailesine iyi davranandır.”
 
Sonuç olarak, “Ailenizle 52 Derste Ahlak” isimli eser hakkında şunları söyleyebiliriz: Bu kitabın, İslam ahlakının Kur’an ve Sünnet temelinde yeniden doğru ve sağlam bilgiye dayanarak öğrenilmesine katkı sağlayacağını ümit ediyoruz.

(Ziya Gündüz)

Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2018   Tüm Hakları Saklıdır.