yazar_isim
2012-02-27

Birkaç gün önce Londra’da yayınlanan el-Kuds’ el-Arabi gazetesinde geçen bir haber London Times gazetesinden aktarılmıştı. Habere göre London Times Gazetesi, kendilerini Azerbaycan’da Mossad’ın paralı çalışanları olarak tanıtan bir grupla söyleşi yapmıştı. Bu söyleşi, Siyonist rejimin güvenlik teşkilatının Azerbaycan’da İran İslam cumhuriyeti aleyhinde ciddi bir istihbarat savaşı başlattığını gözler önüne sermekteydi.

Söyleşi yapılanlardan biri Şem’un ismini taşıyordu. Onun bildirdiğine göre Azerbaycan yöneticileri ona, İran ve Azerbaycan’ı savunan Batılı ülkeleri arasında bu ülke topraklarında ciddi bir istihbarat savaşının yaşanmakta olduğunu, aslında bu istihbarat savaşının İsrail ile İran arasında devam ettiğini söylemişler.

İsrail’de yayın yapan Yedioth Ahronot Gazetesi de bu konuda geniş bir rapora yer veriyordu. Azerbaycan hükümetinin bu ülke topraklarını Siyonist rejimin güvenlik ve istihbarat güçlerinin emrine verdiğini, Azerbaycan hükümetinin kendilerine hazırladığı güvenlikli ve sakin ortamda İslam Cumhuriyeti aleyhinde faaliyet yürüttüklerini bildiriyordu. Azerbaycan, İran ile olan komşuluğundan dolayı Mossad’ın İslam Cumhuriyeti aleyhinde casusluk faaliyetleri yürütmesi açısından oldukça uygun bir mekandır.

Times Gazetesi bir haberinde, dört yıl önce İsrail tarafından Şehid edilen İmad Muğniye’nin intikamının alınması amacıyla İsrail’in Bakü’deki elçiliğinin hedef alındığını gösteren bazı raporlara ulaştığını sayfalarına taşıdı. Ancak gazete, bu tür bir eylemi gerçekleştirmek isteyenlerin hangi kurum ya da kişiler olduğunu bildirmedi.

Times gazetesindeki söyleşisinde Şem’un karargahlarının Bakü’de olduğunu ileri sürmektedir. Şem’un, Times muhabirleriyle İsrail’in Azerbaycan elçiliğinin hemen yanında mülakat yapmaktadır. Açıklamalarında buranın güvenlik operasyonları için sıfır noktası olduğunu, faaliyetleri için ortamın tamamıyla hazır olduğunu ileri sürmektedir.

İsrailli ajan konuşmasının devamında şunlara yer vermektedir: “Burada iyi çalışmalar yapıp çok iyi neticelere ulaştık. Geçen miladi yıldan beri Azerbaycan’daki faaliyetlerimizi arttırdık. Buradaki elemanlarımızın sayısını da önemli oranda arttırdık. Burası bizim için önemli bir güvenlik alanıdır. Çünkü İran’ın güvenlik teşkilatı ve istihbarat örgütlerinin oldukça yakınındayız. Burada İran aleyhinde rahatlıkla güvenlik faaliyetleri yapabiliriz”

Açıklamasının devamında Şem’un şunları dile getirmektedir: “Azerbaycan çok iyi bir ülkedir. Azerbaycan hükümeti sınırlardan kanunsuz olarak nasıl geçeceğimizle ilgili bize yardım etmekte ve ortamı hazırlamaktadır. Burada Mossad’ın onlarca casusu ve çalışanı bulunmakta olup faaliyetlerini özgürce yapmaktadırlar.

Devamında şunları dile getirdi: “Bakü’den İran sınırına kadar mesafe sadece bir saat kadardır. Onun için burası istihbarat faaliyetleri için çok iyi ve uygun bir ülkedir. İstihbaratımızın çoğunu her iki ülkenin sınırlarından geçen insanlardan temin ediyoruz. Özellikle sınırların durumu fazla uygun değil. Yeterince düzenli ve intizamlı sayılmaz.

Times, Azerbaycan’ın Savunma Bakanlığının eski yöneticilerinden biri olan Aristo Uruylu ile yaptığı mülakatı sayfalarına taşıdı. Uruylu şunları dile getirmektedir: İran’ın onlarca güvenlik ve istihbarat elemanı Azerbaycan’da etkili ve dakik faaliyetler yürütmektedir. Ancak ülkemizde Mossad çalışanlarının sayısı fazla değildir. Bu İran güvenlik teşkilatının ne derece çalışmalar yürüttüğünü haber vermektedir.

Uruylu, sözlerinin devamında şunları dile getirmektedir: Bakü Birinci Dünya Savaşındaki Norveç, ya da İkinci Dünya Savaşındaki Kazablanka gibidir. Dünyanın istihbarat merkezinde yer aldığı söylenebilir”

Kaynak: İslamtimes

Çeviren: Ahmet Dağcısamah
sıyonıst
2012-04-14
camilerde ezan okunmasını yasaklayıp örtüsünden dolayı bacılarımıza çeşitli işkencelere maruz bırakan azerbaycan başkanı aliyev ALLAH elbette yaptıklarınızdan haberdardır...Snunuz şaron sonudur..sonuç ne olursa olsun galip gelecek olan ALLAH IN ordusudur..kahrolsun israil ve iş birlikçileri
Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2018   Tüm Hakları Saklıdır.