yazar_isim
2011-06-13

Yemen diktatörü Ali Abdullah Salih'in tedavi için Suudi Arabistan'a gitmesiyle Yemen halkı korku ve ümit içine girdi. Suudi Arabistan’dan ulaşan haberler Abdullah Salih'in durumunun iyi olduğunu bildirse de yarasının çok ciddi olduğu ve tedavisinin uzun süre devam edeceği gözükmektedir.

Tedavi bahanesiyle Suudi Arabistan'a kaçan Abdullah Salih'in zahiren Yemen'e dönebileceğine dair bir emare yoktur. Taraftarları ve Suud makamları Abdullah Salih'in iyileştikten sonra Yemen'e dönebileceğini açıklasa da mevcut durum Abdullah Salih’in dönmemek üzere Suudi Arabistan'a gittiğini gösteriyor. Salih'in Yemen'den kaçması halkı bir yönden sevindirirken, diğer yönden geri dönebilir endişe içerisinde bırakmaktadır.

Halk, Abdullah Salih'in Yemen'den kaçışını sevinç gösterileriyle kutladı. Fakat devletin en kilit noktalarında oğlu Ahmet ve akrabaları bulunmaktadır. Vekalaten diktatörün yerine geçen cumhurbaşkanı yardımcısının orduyu başkentten çekme, arama ve kontrol noktalarının kaldırılması yönünde emir verdiği haberleri ulaşmaktadır. Halk ve inkılabi güçler, Abdullah Salih'in yerine vekâlet eden Cumhurbaşkanı yardımcısına da aynı şekilde karşı çıkıyor ve Yemen yönetimi için seçimlere kadar geçici bir şuranın oluşturulmasını istiyor.

Burada sorulması gereken soru, acaba Abdullah Salih'in kullanma tarihi geçti mi ya da diktatörlerin yıkılış dominosu Salih'e de ulaştı mı?

Bu soruya cevap vermek için birkaç noktaya dikkat çekmek gerekir:

Birinci nokta; Ali Abdullah Salih'in yönetimde kalma ısrarı, Körfez işbirliği Konseyi'nin planını kabul etmemesi, muhaliflere saldırı ve nihayetinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın muhasara altına alınmasıyla ülkenin içine düştüğü durum. Yemen'in içine düştüğü bu durum herkesten çok Amerika'yı endişelendiriyor.  Amerika ve Suudi Arabistan'ın Yemen'de çıkarlarını korumak için Abdullah Salih'in fiziki varlığına ihtiyaçları vardı. Saraya yapılan saldırıda Abdullah Salih yaralanınca onun ülkeden çıkması Amerika için bir bahane oldu.

Yemen'in iç şartlarına, uluslararası ve bölge oyuncularının davranış ve söylemlerine bakıldığında Abdullah Salih'in Yemen'e dönme ihtimali yok. Bundan böyle Yemen'de Ali Abdullah Salih'in dönemi sona erdi denilebilir.

İkinci nokta; Abdullah Salih'ten sonra Yemen'in durumu! Abdullah Salih’in yardımcısı Yemen kanunlarına uygun olarak, ülkenin yönetim mesuliyetini uhdesine aldı ve ülkeyi yönetmek için büyük bir telaş içine girdi. Bu durumun devam etmesini isteyen Körfez İşbirliği Konseyi Abdullah Salih ve muhaliflerini buna ikna etmek için harekete geçti.  Eğer bu durum gerçekleşirse Salih'in yardımcısı 60 gün içinde ülkeyi seçime götürmek için dümeni eline alacak.

Önemli nokta şudur; Yemen halkı, geçici yönetimi kabul edebilir. Ancak yönetim, grup ve kabileler arasında paylaşılamazsa, ülkenin yeniden bölünmesi ve iç savaş çıkma ihtimali gittikçe artar.

Üçüncü nokta; Yemen'in geleceği ile ilgilidir. Eğer hükümet, El Ahmer ailesi tarafından kurulursa inkılâpçılar bu hükümeti kabul etmeyecek ve muhalefetten dolayı Yemen'de sebat ve asayiş olmayacak. Çünkü muhaliflere göre bu yönetim geçici cumhurbaşkanlığı şurasının teşkiline göre olmayacak. Eğer Yemen hükümeti bütün ülkede hâkim olmak istiyorsa, her bölge ve gruptan müteşekkil bir hükümet kurmak mecburiyetindedir. Aksi takdirde merkezi zayıf bir hükümet, ülkeyi tekrar geçmişe ve hatta bölünmeye kadar götürebilir. Bundan dolayı Yemen'in yönetiminde tüm bölge, grup ve kabilelerden oluşan bir hükümet kurulmalı ki halkın menfaatini gözetleyebilsin. Böyle bir hükümet, Amerika ve Suudi Arabistan'ın menfaatına aykırı olacak. Ancak bekleyip görmek lazım.

Kaynak: Tabnak Sitesi

Yazar: Ruhullah Kasımiyan

Çeviren: Sabri Salihziya
bekleyin dostlarınızı mübarek, salihi, bin ali...
2011-06-17
allahın vaadi haktır tüm tağutlar bizi bekleyin her taraftan gözlerinizin görebildiği her yerden bizi bekleyin ne kaçacak yer ne bir kurtarıcı sizi elimizden kurtarabilir galip gelecek allahın taraftarlarıdır
Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2018   Tüm Hakları Saklıdır.