yazar_isim
2011-06-07

Suudi Arabistan, Arap dünyasında başlayan halk inkılaplarının önünü almak için yoğun bir çaba harcamaktadır. Siyasi tahlilciler Suudi Arabistan’ın Arap dünyasında baş gösteren halk hareketlerinin önünü almak için siyasi nüfuzunu ve servetini savurganca kullanıp diktatör müttefikleriyle ortak bir cephe oluşturmaya çalıştığını ileri sürmektedir.

Suudi Arabistan’ın ileri gelenleri, Amerika’nın Hüsnü Mübarek olayında mevzi değiştirmesi ve Arabistan’ın arka bahçesi sayılan Yemen, Bahreyn ve Umman’da baş gösteren halk hareketlerinden büyük rahatsızlık duymaktadır.

Bu arada Suudi araştırmacı ve yazar Muzavi Reşid Hanım şunları dile getirmektedir: “Suudi Arabistan bütçesinin fazlasını bölgedeki inkılapları susturma ve yönlerini değiştirme amacıyla menfaati için kullanmaktadır”

Suudi Arabistan’ın, Mısır halkının gerçekleştirmekte olduğu inkılabın yönünün değiştirilmesi için şu anki yöneticilerie dört milyar dolar vaad ettiği söylenmektedir. Bu para, halkın kıyamından dolayı zor durumda olan Mısır ekonomisinin canlanması açısından şu anda Mısır’ın yönetimini elinde bulunduran askeri şura için iyi bir kaynak niteliğindedir.

Ayrıca haber kaynakları Suudi Arabistan’ın kendi projelerini uygulatmaları için Bahreyn ve Umman Sultanlığına karşılıksız olarak 20 milyar dolar yardımda bulunduğunu ileri sürmektedirler.

Suudi Arabistanlı araştırmacı Halid Değil konuyla ilgili şunları dile getirmektedir. “Suudi ailesi Arap dünyasında baş gösteren inkılap dalgasından büyük rahatsızlıklar duymakta, bu dalganın Fars Körfezi sahillerine ulaşmasından endişe etmektedirler.”

Halid Değil sözlerini şöyle sürdürmektedir: “Petrol üreten altı ülkenin üyesi olduğu, Arabistan’ın ise başkanlığını yürüttüğü Fars Körfezi İşbirliği Şurası, Ürdün ve Fas’ın bu şuraya üyeliği için çalışmalara başladı. Bu durumda; Arabistan, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirliklerine iki yeni ülkenin katılacağı görülmektedir.”

Tahlilciler, petrol üretimleri olmayan ve ticari bir coğrafya olma özelliği taşımayan Ürdün ve Fas’ın bu birliğe alınmasının sebebini, bu iki ülkenin savunulması amacı taşıdığını ileri sürmektedirler.

Arabistan’ın başkentinden konuyla ilgili açıklama yapan bir yorumcu, bu işin ekonomik açıdan hiçbir anlamı olmadığını, Fas’ın Fars körfeziyle herhangi bir irtibatının bulunmadığını, bölgeden uzak olduğunu, Suudilerin iki müttefiğini savunmak için böyle bir karar aldıklarını ileri sürmektedir.

Bu arada Suudi Arabistan, Ürdün halkının itirazını dillendirmek için meydanlara inmesinden duyduğu rahatsızlıklardan dolayı Ürdün’ün emniyetini sağlamak için Körfez birliğinin içine alıp önlemler almaya çalışmaktadır.

Suudi Arabistan’ın Mısır’a yardım etmesinin sebebi ise, nüfus olarak Arab dünyasının en büyük ülkesi olan Mısır’ın yönünü değiştirme ve özellikle de İran’la ilişki kurmasını engelleme amacı taşımaktadır.

Bunu Mısırlı yazar Mudavi Reşid şöyle açıklamaktadır: “Suudilerin en büyük endişesi Mısır ile İran arasında irtibat kurulması ve ilişkilerin geliştirilmesidir.”

Mısır halkı diktatör Mübarek’e karşı kıyam başlattığı zaman Suud kralı para kesesinin ağzını cömertçe açtı. Aynı şekilde halkın devirdiği Zeynel Abidin Bin Ali’yi ülkesine davet edip diktatöre ev sahipliği yaptı.

Arabistan, Mısır’ın iran ile ilişkilerinin baltalamak için ekonomik silahtan sonuna kadar istifade etmektedir. Arabistan’ın yardım paketlerinin vaad edilmesinden sonra Mısır’ın buna jest olarak İranlı bir diplomatı casusluk iddiasıyla gözaltına aldığına hepimiz şahit olduk. Araştırmacı yazar Muhammed el Kehtani bu konuda şunları dile getirmektedir. “Arabistan Mısır’a yapacağı yardımla ilgili paketleri açıkladıktan hemen sonra Mısır, İranlı diplomatı gözaltına aldı”

Diğer taraftan İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejat, Çarşamba günü Mısır’a yaptığı çağrıda diplomatik ilişkilerin başlamasını isteyerek şunları dile getirdi. “Yeni ve büyük bir gücün ortaya çıkışı Siyonistleri bölgeyi terk etmeye mecbur edecek.”

Rasid haber ajansı, Suudi Arabistan kralının yurtdışında gördüğü tedaviden sonra ülkesine dönmesi üzerine bu ülke halkının muhtemel kıyamını önlemek için halka iş sağlama ve mesken yardımı adı altında 130 milyar dolar yardım için bir bütçenin oluşturulduğunu bildirdi.

Kaynak: Fars News

Çeviren: Ahmet Dağcıziya
2011-06-10
1432 üstad risalesinde söylüyor tarihi net veriyor bu keramettir gaybı bilme değil bir bildiren var mesala hz isa ölüleri diriltmiştir mücizeyle birde biz geleceğe bel bağlamayız ama bu müjdeyide bilmek önemlidir ona göre tedbirler alınır ona göre davranılır göz ardı edilmez amerikanın bir çok işin ehliyle siyasilerden tutta ta bir çok bu işin ehli leri tarafında büyük bir özenle hazırlanmış büyük orta doğu projesi fiyaskoyla sonuçlanan en büyük projesi bop ta 30 yıl önce pılanlanmıştı çok büyük ve doğru zamanda uygulanmaya konmuş ama Allahın da hesbı vardırki doğduğu anda sakat doğmuş arap isyanlarıyla artık tamamen imkansız olmuş
erdoğan
iyi bid'at olur mu
2011-06-08
ey güzel nurlu ziya kardeşim sen daha 14 asır önce, kehanet denen sonraki olayları Allah'dan başkasının bilemeyeceği öğrenemedin mi? ama tarihi siyeri nebiyi iyi biliyorsun...ister üstadından istersen de en ebced kralından olsun ama geleceği ,görünmeyeni Allah'tan başkası nasıl olur ki müjdeler ha belki şunu da diyeceksin Allah bildirir peki kıyametin yaklaşık tarihini de mi Allah haber verir veya ilimden nasip ettiği kişiler ilmiyle öğrenir.HAYIR!çünkü yüce allah şöyle buyurmuyor mu:"Sana, ne zaman kopacak diye kıyamet vaktini soruyorlar. De ki; onun bilgisi yalnızca Rabbimin katındadır. Onu tam vaktinde koparacak olan O'ndan başkası değildir. Onun ağırlığına göklerde ve yerde dayanacak bir kimse yoktur. O size ansızın gelecektir. Sanki sen onu çok iyi biliyormuşsun (araf 187) bak güzel kardeşim alim denilen kişiler de hata yapabilir az da olsa yaparlar bu alim zat da olsa nitekim sahabelerin bile hatalrı olduktan sonra o alimdir her dediği doğrudur demek cehaletin belirtisidir ancak ve ancak Allah ve rasuluna uygunsa müstesna olsa Ancak Allah'ın kabul etmesini vaad buyurduğu tevbe, o kimseler içindir ki, bilmeyerek günah işleyip hemen tevbe edenlerin tevbesidir. İşte Allah bunların tevbelerini kabul eder. Allah alîmdir hakîmdir. (Her şeyi bilendir, hikmet sahibidir).

nisa,17 hayırlı günler karddeşim o düşünelim die öğüt veriyor
ziya
küfrün kalaeisnde açılan gedik
2011-06-08
suudda musallat olmuş bu hain kırallık elbette sonbulacaktır arap dünyasında yaşanan büyük dönüşüm üstad ında müjdesidir hicri 1432 de küfrün kalasinde büyük bir gedik açılacak evet artık bu dönüşümden herkes etkilenecekyani allah istese bir facirlede islamı güçlendirir bu okadar acaip değildir ve niyeti halis olanlar bedel ödeyenler anılacak geri kalanlar unutulacak tıpkı ensar ve muhacirin hatırlanması bedir ehli uhud ehlinin hatırlanması ve hayırla yad edilmeleri gibi zaten islamda arap yarımadasında çıkmış dünya coğrafyasını etkisi altına almış siz bakmayın emevidir abbasidir osmanlıdır bunlar islam devleti ama kendi menfaatlerine düşkün kendi menfaatlerini önpılana alan islamın menfaatini zorlanınca arkasına alanlardır islam yine suudda şahlanacak
ziya
2011-06-07
1. dünya savaşında yaşanan tuhaflıklardan da biri ingiliz ve müttefiklerinin suud la fazla uğraşmamaları islamiyetin doğduğu topraklarda rahatlıkla çekilmişler acaba nedeni islamın yeniden güçlenmesini sağlayacak bölge burasımıdır bundanmı çekinmişler böyle bir evhama mı kapılmışlar en doğrusu resullahın veda hutbesinde dediği şeytan bu topraklardan ebediyen ümidini kesmiştir ama bazı işlerden sizi şaşırtır işte bu suud daki kukla kırallıktır buralara musallat olmuş şeytanın bu topraklardaki bekçisi bence bu kırallık devrilse bu islamın öz vatanından yeniden doğup şahlanmasına ve küfrün büyük bir hızla çöküşüne yol açacaktır dikkatedersek laikliğin giremediği tek yer suud topraklarıdır evet kukla var ama laik düzen girememiş resullah doğru söylemiş sedakna şeytan gerçekten bu topraklardan ümidini kesmiştir ve bazı işlerden kasıt insanları günaha sokma yada böyle köle ruhlu despotlardır küfür bu topraklara yer edinmedi kendine edinmezde şeytan ın ümidini kestiği yerden şeytana uyup alllahtan islamdan yüz çevirenler elbette ümidini kesmişlerdir
Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2018   Tüm Hakları Saklıdır.