yazar_isim
2011-06-02

Avrupa ülkelerinde İslam düşmanlığı son birkaç yılda büyük artış gösterdi. Danimarka gazetelerinde Hz. Peygamber (sav)’e hakaret edici karikatürlerin yayınlanması ve Kur’an-ı Kerim’e hakaretlerin yapılması, bunun diğer Batı ülkelerinde farklı şekillerde tekrarlanması Batı’da İslam düşmanlığının ulaştığı boyutları göstermektedir.

Özgürlüklerin beşiği olarak geçinen İsviçre’de minarenin yasaklaması insan hukukuna ve insan özgürlüğüne aykırı bir girişimdir. İslam’ın sembollerine karşı yapılan bu mücadele içten sarsıntı geçiren Batı medeniyetinin İslam’a karşı zaafının kanun zoruyla kurtarılma çabalarını ortaya koymaktadır.

İnsan haklarının ocağı olmasıyla övünen Fransa’nın okullarında hicaba getirilen yasaklama sürerken, İslam’ın sokağa hâkimiyetinden korkan Fransa, Müslüman kadınların peçe ve burkalarını da yasakladı. Bütün bu yasaklar hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmamış olmalı ki yeni yasaklar için çabalayıp durmaktadırlar.

Avrupa ülkelerinde İslam’a getirilen yasaklar son yıllarda ciddi artış göstermektedir. İnsan hakları ve özgürlüklerle ilgili bol söylemleri dillendiren bu ülkelerden bir kısmında hicap yasaklanmışken, bazıları ise yasaklamak için fırsat kollamaktadır.

Bugün Avrupa’da büyük bir nüfusa sahip olan Müslümanlar vatandaşlık hukukundan yararlandırılmamaktadır. Avrupa ülkeleri bütün bu ayırımcılığı diğer din ve düşüncelerden esirgerken sadece Müslümanların önüne yerleştirmektedir.

Hicap şehidi Merve Şervini’nin olayı, Avrupa’nın İslam’a ve Müslümanlara gizli zulmünün açığa çıkmış şeklidir. Aşırı sağcıların tehdit ve saldırganlıklarının her geçen gün yoğunlaştığı görülmektedir.

Bugünkü şartlarda Batıda yaşayan Müslümanlar olması gereken noktanın çok gerisinde bulunmaktadırlar. Ülkelerin çoğunda iktidarların yardımıyla İslam ve Müslümanlara karşı yoğun propagandalar yapılmaktadır. Bütün bunlar olurken Avrupa’da yaşayan Müslümanların nüfusu hiç de azımsanmayacak kadar fazladır. Örneğin Fransa’da beş ya da altı milyon Müslüman’ın yaşadığı ileri sürülmektedir. Ancak bu bir tahmindir. Fransa’nın kanununa göre dinler esas alınarak nüfuz sayımı yasaklanmıştır. Ancak sosyologların çoğu bu sayıyı az görmekte, Fransa’daki Müslüman nüfusunun 8 milyonun üzerinde olduğunu ileri sürmektedirler. Almanya’da ise bu sayının beş milyonu bulduğu söylenmektedir.

Müslümanlar, yoğun nüfuslarına rağmen büyük bir parçalanmışlık ve dağınıklık içindedirler. Hâlbuki güçlü örgütlenmelere gitseler binler, yüzbinler ve hatta milyonlara ulaşan kitleleriyle Avrupa’da güçlü bir sese dönüşebilirler. Böylece gasp edilen haklarını rahatlıkla talep edebilecekleri gibi güçlü varlıklarıyla birçok haksızlığın önünü alabilirler. Bu türden güçlü örgütlenmeler Avrupa halkının İslam’ın gerçek yüzüyle tanışmasına da yol açacak. Bu durumda Avrupa halkı, televizyonların ekranlarından yalan ve uydurmalarla sunulan İslam ve Müslümanları asıl kaynağından tanıma imkânına kavuşacak. Avrupa’da İslam’ın yoğun tebliği ve gelişim göstermesi Avrupa halklarının düşüncelerinde ciddi bir etkiye yol açacak. Böylece İslam’a ve Müslümanlara bakışlarında köklü bir değişim söz konusu olacak.

Yazan. Mucteba Heddadi

Kaynak: Kheberguzariyé Ava

Çeviren: Ahmet Dağcıali yavuz
2011-06-02
avrupa tarihi derindir, eskidir, köklüdür, acıdır bunların yanında fırsatçıdırda avrupa ama kim ne düşünürse düşünsün artık avrupa ihtiyarlaşıyor, kendi içine kapanıyor. mukavemet ve savaş gücü nü kaybetmiştir. bittabii mucadele duyugusunuda.. çoşkusu zaten hiç olmadı. avrupa yı ayakta ve dengede tutan maddi zenginlikleridir. bunlar gittiğinde ataları gibi acı ya dayanamıyacaklardır. avrupa ne zaman ekonomik bakımdan sıkışsa aşırı milliyetçiliğe eğilim gösterir. açlık zor bir imtihandır onlar için. finlandiya nın ve irlanda nın patetes kıtlığından milyonlarca vatandaşının öldüğünü okumuştum.

avrupa bu sıkışmışlık (kabz) halinde çıkmanın tek çaresi olarak eğitimi ve eğitim niteliğinin ivmesi projesini öngörüyor. önemlidir ama yeterli değildir bu proje onlar için. zira metafizik yoktur avrupaılarda...

avrupa yı sosyolojik olarak total göremeyiz. düşünüldüğü gibi muhafazakar değildir. libareller önemli güçtür. müslümanlar irşad-tebliğ perspektifinde işbriliği yapacaklarsa libarel demokratlarla yapacaktır. ne olursa olsun bu ilişkilerde komplekse girilmemelidir.

avrupanın bu durumuna gülmemek-sevinmemek gerekiyor doğanın gereği her insan, her kurum, her devlet hatta her medeniyet doğar büyür-gelişir ve solumaya yüz tutar. Bu evriminide tamamlamıştır Avrupa. dusturumuz (çatışmaların olmaması için) medenilere galebe ikna iledir (said nursi) sözü olmalıdır.

demokrasi yeniden tanımlanmaya muhtaç bir siyasi rejim olmaya başlamıştır. her şeyiyle kullanışlı değil. islam ilke, ahlak ve hukuk u demokras nin ileri taşınmasın da taşıyıcı rol oynayabilir.

meşrutiyet yıllarında ezher şeyhlerinden şeyh bahid, said nursi ye sorar:

avrupa ve osmanlı konusundaki görüşün nedir bediüzzaman şu cevabı verir:

avrupa bir islam devletine, osmanlı devleti de bir avrupa devletine hamiledir. bir gün gelip doğuracaklardır.

aradan 10 -15 sene geçmeden osmanlı doğurur. avrupa henüz doğumunu yapabilmiş değil. ancak doğum sancıları başlamış bulunuyor, bunu söylemek mümkün.

bediüzzamanın, osmanlı-avrupa ya da islam-hıristiyanlık ikilemi yerine islam -avrupa ikilemine işaret etmiş olması önemlidir. avrupa yı osmanlı doğurdu, islam değil. doğumla birlikte de anneyi kaybettik. avrupa islamiyeti doğuracaktır. bu doğumdan sonra anne ölür mü, yoksa biyolojik varlığını temizleyerek mi yeniden var olur, bunu bilmiyoruz. şu var ki öğrenmek için çok da beklememiz gerekmeyecek.
Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2018   Tüm Hakları Saklıdır.