yazar_isim
2011-05-13

Pakistan’ın Usame Bin Laden’in öldürülmesi macerasında kaybeden taraf olduğu iddiası kesinlikle doğrudur.

 Geçmişe baktığımızda Bin Laden’in ölümü hakkında çıkan birçok haberle karşılaşırız. Pakistan’ın yüksek makamlarından en az üç şahsiyet Pervez Müşerref, Benazir Butto ve Ali Zerdari geçmiş yıllarda Usame Bin Laden’in öldürüldüğüne dair açıklamalarda bulunmuşlardı.

Pakistan, Bin Laden’in kendi topraklarında istihbarat servisine yakın bir yerde Amerikalılar tarafından öldürülmesinden ziyade Amerikalarla çatışmaya girerek öldürülmesini veya tabii olarak ölmesini tercih ederdi.  

Uzmanlar Laden’in ölümüne fazlasıyla dikkat çektiler. Basın yayın organları her gün, Pakistan’ın Abbottabad şehrinde öldürülen Usame Bin Laden’in haberini vererek gerçekten Pakistan istihbaratı ve emniyet güçlerinin Laden’in kendi topraklarında barındığına dair haberleri yok muydu sorusunun cevabını arıyorlar. Pakistan’ın bu sorulara verdiği cevap güvenlik uzmanlarına gülünç gelmektedir. Peki, Pakistan,  Usame’yi Amerika’ya karşı savaşan en büyük cihat komutanı olarak gören çarşı pazardaki halkı ikna edecek bir yol bulabilecek mi?

Pakistan’ın Abbottabad şehrinde Amerika tarafından Laden’in öldürülmesi doğru ise, bundan sonra Pakistan, halk ve El kaide’nin tehditlerinden dolayı daha fazla emniyetsiz olacak.

Pakistan, Usame Bin Laden’in öldürülmesi olayı karşısında ikili bir siyaset izlemektedir.

Halkın ve El kaide’nin tepkisinin devlete yönelmesini engellemek için İslamabad, Laden’in öldürülmesinde herhangi bir dehaletlerinin olmadığını, istihbarat servisinin de kesinlikle bu olaydan haberi olmadığını iddia etmektedir. Halkın tepkisinden ve El kaide’nin intikamından korkan Pakistan hükümeti bunu önlemenin telaşında görünmektedir.

Ancak herkes biliyor ki Pakistan’ın yardımı olmadan Amerika, böyle bir operasyon gerçekleştiremez. Hatta bölgenin şekillenmesinde Usame üzerinde ABD ile Pakistan arasında bir pazarlıktan bahsediliyor. Usame’yi 11 Eylül olayının müsebbibi olarak gören ve bu yüzden Afganistan ve Irak’ı işgal ederek binlerce masumun kanını döken Amerika, bu savaşta kendisi ile beraber hareket eden Pakistan, Afganistan, Suudi Arabistan ve Birleşmiş Arap Emirliğinin yardımı olmadan Usame’yi öldüremez. 

İzlediği bu ikili oyundan Pakistan başarılı bir şekilde çıkabilecek mi yoksa eline yüzüne mi bulaştıracak. Bu yakında ortaya çıkar. Bu tahlil, Amerika’nın Usame Bin Laden’i öldürmesinden sonra basın yayını kullanarak oluşturmaya çalıştığı şartların etkisinden kalarak yazılmış değildir. Burada üzerinde düşünülmesi gereken Usame’nin öldürülme zamanıdır. Niye şimdi? Ve Amerika’nın yeni hedefi nedir? 

Kaynak: Zaman News

Yazar: Muhammed Rıza Newrozpur

Çeviren: Sabri SALİHBu makaleye yorum ekleyen ilk siz olun…
Gazete Son Dakika RSS Hava Durumu twitter facebook
GÜNÜN RESMİ
-Yorumsuz-
-Yorumsuz-
ANKET
Mustazaflar Hareketinin Parti Kurmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Anket
VİDEOLU HABERLER
Haber1
Nuh Eğitim Der Bayram Öncesi Yetimleri Sevindirdi
Nuh Eğitim Der, Şırnak Merkez ile Roboski'de bulunan Yetim ve İhtiyaç Sahibi ailelere Kurban Bayramı öncesi ayakkabı yardımında bulundu.
Haber1
Müslümanlara Verilen 205 Yıllık Ceza, Adana'da Kınandı
Akdeniz İnsani Hürriyetler ve İnanç Platformu; İslami STK üyelerine verilen 205 yıllık hapis cezasını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber1
Diyarbakır'da Kurban Bayramı Telaşı
Diyarbakır'da Kurban Bayramı telaşı kendini göstermeye başladı. Bayrama 2 gün kala alışveriş yoğunluğunun yaşandığı çarşı pazarlarda esnaf iş yokluğundan, müşteriler ise fiyat yüksekliğinden şikayetçiler.
Haber1
Avrupa Yetim Der Konya'da
Avrupa Yetim Der yetkilileri, yardım için çıktıkları Türkiye turunda Adana'dan sonra vardıkları nokta Konya oldu.
Haber1
Başbakan Erdoğan Van'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van il merkezi ile Erciş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslimi sebebi ile düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak için Van'a geldi.
EN ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANAN HABERLER
Sitemiz Sadece İnternet Üzerinden Yayın Yapmaktadır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.
hur-seda@hotmail.com   © 2008 - 2018   Tüm Hakları Saklıdır.